2024-12-17 14:48:05 UM Bielsko-Biała 1206
Do 20 grudnia trwają konsultacje społeczne polsko-słowackiego projektu Śladami Lokalnej Architektury Drewnianej
Do 20 grudnia trwają konsultacje społeczne polsko-słowackiego projektu Śladami Lokalnej Architektury Drewnianej. Jednym z elementów przedsięwzięcia jest odrestaurowanie zabytkowej drewnianej leśniczówki w Lipniku wraz zagospodarowaniem terenu wokół niej. Wśród szesnastu partnerów projektu jest Nadleśnictwo Bielsko.
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach zaprasza polskie i słowackie organizacje, instytucje oraz osoby fizyczne do konsultacji, które odbywają się poprzez wypełnienie formularza dostępnego na stronie lub udział w webinarium zaplanowanym na 19 grudnia o godzinie 10.30. Szczegóły również na podanej wyżej stronie.
Głównym celem projektu jest zachowanie i promocja dziedzictwa kulturowego, w tym architektury drewnianej polsko-słowackiego pogranicza, a także wzbogacenie infrastruktury i oferty turystycznej tego regionu. Po polskiej stronie odrestaurowania doczeka się sześć obiektów. Poza leśniczówką w Lipniku, to zabytkowe drewniane kaplice Matki Boskiej Leśnej w Kiełbasowie i w Soli, drewniana bacówka i wieża widokowa na Starym Groniu i drewniana brama powitalna w Wiśle. Po słowackiej stronie to trzy obiekty w Żylińskim Kraju Samorządowym.
Zgodnie z projektem, w planach jest odtworzenie budynku zabytkowej drewnianej leśniczówki w Lipniku w oparciu o zachowaną dokumentację. Leśniczówka powstała w 1884 roku w miejscu spalonego myśliwskiego pałacyku Habsburgów. Zbudowano ją w stylu cottage, a autorem projektu był Emanuel Rost, znany bielski architekt. Budynek jest zabytkiem sztuki snycerskiej. Zachwyca pięknymi koronkowymi zdobieniami ganku i dachu. Odpowiedzialni za projekt chcą, aby odrestaurowana leśniczówka, w której powstanie muzeum, stała się nowym punktem na mapie turystycznych atrakcji pogranicza.
ek
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl