2020-12-20 18:03:01 Artykuł Partnera 2581
Poszukując mebli tapicerowanych obok kanap, sof i narożników, czasami możemy natknąć się na szezlongi. Nie są one tak powszechnie używane jak inne meble służące do wypoczynku, dlatego niektórzy co może kryć się pod tak obco brzmiącym słowem. Inni z kolei mogą kojarzyć szezlong z pałacami arystokracji i dawnymi obrazami i jest to słuszne połączenie. Jeśli zastanawiamy się nad tym jak umeblować strefę relaksu w salonie warto znać wszystkie dostępne opcje. Szezlong może być naprawdę dobrym wyborem, jeśli nie możemy się zdecydować pomiędzy fotelem, a kanapą.
Szezlong to słowo pochodzące z języka francuskiego i oznacza "długie krzesło". Chociaż nazwa wywodzi się z Francji, meble o bardzo podobnym kształcie i przeznaczeniu możemy odnaleźć już w Starożytnym Rzymie i Grecji. Zamożni arystokraci często używali ich, kiedy spożywali posiłki i oglądali wystąpienia lokalnych artystów. We Francji szezlongi zyskały ogromną popularność w XVIII i XIX wiek. Bogato zdobione szezlongi o zaokrąglonych kształtach doskonale wpasowywały się w panujący wówczas styl rokoko. Chociaż kiedyś były meblami tworzonymi wyłącznie dla arystokracji, dzisiaj każdy może skorzystać z ich funkcjonalności i wygody.
Niektórzy określają szezlong jako nietypową sofę, inni mówią o nim jak o wydłużonym fotelu. Istniejące na rynku modele są bardzo różnorodne pod względem kształtu i wyglądu. Na pewno jest to siedzisko jednoosobowe co zbliża go bardziej do wygodniejszej odmiany krzesła. Za tym stwierdzeniem przemawia też jego kształt, który raczej nie pozwala na położenie się w pozycji horyzontalnej. Jednak szezlong ma także wiele cech kanapy. Ma wydłużoną formę, która pozwala na oparcie zarówno nóg jak i głowy, a jego komfortowy kształt pozwala na spędzenie długich godzin w jednej pozycji. Pochylone wezgłowie dobrze podpiera nasz kręgosłup i głowę, dzięki czemu możemy przybrać pozycję półleżącą.
Szezlong sprawdzi się w mieszkaniu o nieco większym metrażu. Ze względu na swój wąski kształt i brak możliwości poziomego położenia się, nie może zastąpić nam zwyczajnej kanapy lub sofy, dlatego stanowi tylko dodatek do strefy wypoczynkowej. Jednak przy wielu czynnościach, szezlong zapewni nam większy komfort. To doskonały wybór dla osób, które potrafią spędzić z książką wiele godzin. Idealnie będzie komponował się z biblioteczką. Równie dobrze będzie się sprawdzał postawiony na wprost telewizora. Pozwoli nam przyjąć wygodną pozycję, przy oglądaniu filmów i seriali. Nic nie stoi na przeszkodzie, by szezlong wystawić na taras i relaksować się na świeżym powietrzu. Można postawić go w sypialni, salonie lub gabinecie - wszystko zależy od naszej inwencji.
Szezlongi można podzielić mając na względzie wiele kryteriów tj.:
• kształt
• styl
• dekoracje
• rodzaj obicia
• rodzaj podstawy
Pierwszym z nich jest kształt. Znajdziemy siedziska zbliżone formą do małej sofy do salonu i takie przypominające duże krzesła. Szezlong Verso to model dostępny na zamówienie, którego forma przybiera kształt długiego fotela. Te meble wypoczynkowe można też wyróżnić ze względu na styl wykonania. Najprostszym podziałem są modele klasyczne, które czerpią inspiracje z mebli historycznych i zawierają więcej dekoracji oraz nowoczesne, w których raczej króluje minimalizm. Materiał z którego wykonane jest obicie także może być różny To m.in. naturalna lub ekologiczna skóra, welur czy aksamit. Wiele szezlongów jest osadzonych na drewnianych nóżkach, ale coraz częściej znajdziemy modele umocowane na innej podstawie. Dzięki dużej różnorodności tego rodzaju mebli możemy dopasować je do wystroju i ducha naszego wnętrza.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl