2023-05-16 10:37:40 Artykuł Partnera 695
Dowiedz się, co powinieneś wiedzieć o ogrodzeniach budowlanych, ich rodzajach, zastosowaniach oraz jak prawidłowo je montować i utrzymywać dla optymalnej ochrony.
Ogrodzenia budowlane to coś, bez czego żaden teren budowy nie może się obejść. I nie chodzi tu jedynie o zabezpieczenie działki przed wizytą osób niepożądanych lub kradzieżą: postawienie ogrodzenia to konieczność wymagana przez obowiązujące przepisy. Co warto o takich ogrodzeniach wiedzieć, jakie są ich rodzaje i czym się charakteryzują?
Zanim zdecydujesz się na zakup ogrodzenia budowlanego, zapoznaj się z tym, jakie rodzaje dostępne są na rynku – i czym dokładnie się charakteryzują.
Ogrodzenia budowlane ażurowe składają się z ażurowych paneli, a ich ogromną zaletą jest z pewnością łatwość transportu oraz montażu. Tego typu ogrodzenia dobrze przepuszczają powietrze, więc nie wymagają specjalnych podpór – pozostaną na swoim miejscu nawet w bardzo wietrzne dni. Nie zasłaniają też widoczności, co w niektórych sytuacjach jest zaletą, a w innych – wręcz przeciwnie.
Pełne ogrodzenia budowlane składają się z paneli, w których skład wchodzi ocynkowana rama wypełniona blachą trapezową. W przeciwieństwie do ogrodzeń ażurowych, całkowicie zasłaniają przed wzrokiem osób postronnych to, co dzieje się na placu budowy. Są cięższe i bardziej masywne, a ich solidny wygląd może odstraszać intruzów. Wymagają stosowania dodatkowych podpór, które zabezpieczą je przed podmuchami silnego wiatru.
Planujesz budowę? O ogrodzeniu jej terenu warto pomyśleć z wyprzedzeniem. Wysokiej jakości ogrodzenia budowlane znajdziesz na przykład na stronie producenta aleogrodzenia.pl. Sprawdź, co dostępne jest w ofercie – i wybierz rozwiązanie najbardziej dopasowane do Twoich potrzeb.
Być może teren, na którym przeprowadzane są prace budowlane, planujesz w przyszłości otoczyć zamontowanym na stałe ogrodzeniem. W takiej sytuacji prawdopodobnie zastanawiasz się, czy jest sens inwestować w specjalne ogrodzenie budowlane. W końcu, można przecież od razu wybudować to docelowe. To rozwiązanie ma jednak swoje wady.
Po pierwsze – podczas budowy nietrudno o naruszenie lub uszkodzenie ogrodzenia. Wjeżdżające i wyjeżdżające na teren pojazdy oraz maszyny mogą zaczepić o jego elementy. Może także dojść do zabrudzeń farbą, tynkiem, betonem lub innymi stosowanymi w czasie prac substancjami.
Po drugie – ogrodzenia budowlane nie są mocowane na stałe i łatwo da się w razie potrzeby zmienić ich położenie. Docelowe ogrodzenie nie daje takiej możliwości: jeśli, na przykład, okaże się, że brama wjazdowa jest zbyt wąska – sytuacja stanie się dość problematyczna.
O konieczności grodzenia terenów budowy informuje między innymi Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 roku. W jego zapisach znajdują się konkretne informacje dotyczące tego, jak takie ogrodzenie powinno wyglądać. Musisz więc pamiętać, że:
ogrodzenie terenu budowy nie może stwarzać zagrożenia dla ludzi. Niedozwolone są więc jakiekolwiek wystające, ostre elementy lub druty.
Wysokość ogrodzenia powinna wynosić co najmniej 1,5 metra
Ogrodzenie powinno znajdować się w odległości co najmniej 0,75 metra od materiałów budowlanych składowanych w stosach
Podczas wykonywania wykopów w miejscach, które są dostępne dla osób niezatrudnionych przy tej pracy, należy ustawić (w odległości nie mniejszej, niż 1 metr od krawędzi wykopu) specjalne balustrady wyposażone w światła ostrzegawcze koloru czerwonego. Wysokość ich poręczy powinna wynosić 1,1 metra.
Jeśli z uzasadnionego powodu ogrodzenie terenu budowy lub robót nie jest możliwe, jego granice należy oznakować za pomocą tablic ostrzegawczych. Jeżeli jest taka potrzeba, to plac powinien znajdować się pod stałym nadzorem.
Planujesz budowę? Koniecznie musisz pomyśleć również o odpowiednim ogrodzeniu terenu, na którym będzie ona przebiegać. Na rynku dostępne są różne rodzaje ogrodzeń – zastanów się, które w Twojej sytuacji sprawdzi się najlepiej. Dzięki temu zadbasz o spełnienie wszystkich wymogów prawnych, a jednocześnie zabezpieczysz teren.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl