2017-11-02 14:30:00 KMP Bielsko-Biała 2680
W czasie akcji gaśniczej strażacy odnaleźli zwłoki właścicielki
Starsza kobieta, której zwłoki znaleziono w mieszkaniu we wtorek po południu, najprawdopodobniej zatruła się tlenkiem węgla. W jej domu wybuchł pożar, którego przyczyną była nieszczelność przewodów kominowych. Szczegółowe okoliczności, w jakich doszło do tego zdarzenia wyjaśniają policjanci z Kobiernic wraz z biegłym z zakresu pożarnictwa.
Pożar wybuchł w miniony wtorek (31.10) około 16.00 w jednym z prywatnych domów w Wilamowicach przy ul. Granicznej. W czasie akcji gaśniczej strażacy odnaleźli zwłoki 86-letniej właścicielki. Kobieta zamieszkiwała samotnie.
Wstępne ustalenia wskazują, iż prawdopodobną przyczyną pożaru była nieszczelność przewodów kominowych. Prokurator zarządził przeprowadzenie sekcji zwłok zmarłej kobiety.
Apelujemy o ostrożność!
Jak wyjaśniają eksperci w dziedzinie pożarnictwa, podstawową przyczyną zatruć tlenkiem węgla jest niepełne spalanie, do którego może dojść w sytuacji, gdy zbyt szczelnie zamknięte są okna i zabraknie właściwej wentylacji. Powoduje to powstawanie tlenku i utrudnia jego odpływ. Dlatego też przede wszystkim należy zapewnić możliwość stałego dopływu świeżego powietrza do paleniska (pieca gazowego, kuchenki gazowej, kuchni węglowej lub pieca) oraz swobodny odpływ spalin.
Zaczadzenia często wynikają z niewiedzy. Sposoby na uniknięcie zatrucia tlenkiem węgla są bardzo proste. Do zatruć dochodzi ponieważ nie mamy świadomości, że tak naprawdę niewiele potrzeba, aby nasze mieszkania i domy stały się bardziej bezpieczne. Problem z czadem narasta szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy dogrzewamy się paląc w kominkach czy piecach.
Oto kilka rad na to jak właściwie zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed tym cichym zabójcą
Przede wszystkim w domu lub mieszkaniu warto zainstalować czujkę tlenku węgla. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia. Pamiętajmy, że tego typu czujki powinny znaleźć się w pokojach z kominkiem lub piecem kaflowym, w pomieszczeniach z kuchenkami gazowymi, w łazienkach z gazowymi podgrzewaczami wody, w kotłowniach, garażach oraz warsztatach. Czujka odpowiednio wcześnie zasygnalizuje niebezpieczeństwo, wydając bardzo głośny dźwięk. Mamy wtedy szansę na opuszczenie zagrożonego obszaru. Błędem jest instalowanie czujek przy oknie, kratkach, przewodach wentylacyjnych czy w miejscach zbyt zawilgoconych. Niewłaściwie dobrane ustawienie czujki może negatywnie wpłynąć na jej pracę i skuteczność. Jeżeli nie mamy możliwości zainstalowania czujki tlenku węgla pamiętajmy o częstym wietrzeniu pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia grzewcze. Róbmy to szczególnie przed snem, kiedy mamy przed sobą perspektywę przebywania kilku godzin w zamkniętym pomieszczeniu razem z urządzeniami grzewczymi.
Pamiętajmy o niebezpieczeństwie, jakie niesie ze sobą tlenek węgla i właściwie zabezpieczmy nasze domy i mieszkania. Pozwoli to ochronić nasze życie oraz życie naszych bliskich.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl