2023-01-12 11:55:16 Art Partnera 803
PIT to nazwa podatku dochodowego, do którego zapłaty zobowiązana jest każda osoba, która uzyskała dochód w roku podatkowym. Czym dokładnie jest ten podatek? Ile wynosi stawka PIT? Jak wygląda proces rozliczenia? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poniższym artykule.
PIT jest to - innymi słowy - podatek od osób fizycznych. Jest to rodzaj bezpośredniego podatku, do którego płacenia zobowiązana jest każda osoba, która uzyskała przychody w rozliczanym roku podatkowym. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że istnieją typy przychodów, które nie podlegają opodatkowaniu lub są z niego zwolnione.
Choć PIT jest de facto nazwą podatku, to jednak nazwa ta potocznie używana jest także na określenie formularza, który składany jest przez podatnika do urzędu skarbowego. Druk ten posiada określony wzór. Dla organów podatkowych stanowi on informację o dochodach, przychodach, zaliczkach, odliczeniach i ulgach, a także formach opodatkowania, które dotyczą danego podatnika.
Wysokość podatku dochodowego zależy od wysokości rocznych dochodów podatnika, a także formy opodatkowania. Większość osób rozliczana jest według skali podatkowej opartej na prograch. Roczne dochody do 120 tys. zł. opodatkowane są w wysokości 12%. W przypadku przekroczenia tej kwoty opodatkowanie wzrasta do 32%. Wysokość kwoty wolnej od podatku wynosi obecnie w Polsce 30 tys. zł.
Inną formą jest opodatkowanie liniowe, które wynosi 19%. Zupełnie inne stawki zawiera opodatkowanie ryczałtowe, które może wynosić od 2% do nawet 20%. Wśród innych rodzajów opodatkowania wymienić należy m.in. przychody z kapitałów pieniężnych (19%) czy zyski ze sprzedaży nieruchomości (19%). Osobne stawki przeznaczone są dla osób, które płacą podatki w więcej niż jednym kraju.
Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego formularza. Jest on zależny od tego, czy podatnik samodzielnie rozlicza podatek, czy robi to za pomocą pośrednika (np. pracodawcy). W deklaracji należy wykazać swoje dochody, przychody, koszty przychodów, ulgi i odliczenia, a także kwotę wolną od podatku. Rozliczenie odbywa się w systemie rocznym.
Na koniec deklaracja musi zostać podpisana - niezależnie od tego, czy składamy wersję papierową, czy elektroniczną. W przypadku tej drugiej można wykorzystać podpis elektroniczny lub zestaw danych autoryzacyjnych. Z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się rozliczenia elektroniczne za pomocą usługi Twój e-PIT. Wyślij Twój e-PIT za pomocą strony internetowej podatki.info!
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl