2022-03-16 11:49:45 Artykuł Partnera 1434
Trądzik pospolity to jedna z najczęściej występujących chorób skóry. Jest nieprzyjemna, nie wygląda atrakcyjnie, może wpędzić w kompleksy i wymaga podjęcia odpowiednich środków by poradzić sobie z problemem lub też złagodzić stan zapalny i zmniejszyć aktywność gruczołów łojowych. Przyczyny powstawania trądziku są bardzo różne, ale aż 80% osób w wieku 12-24 lat boryka się z tą jedną z najczęstszych chorób naszej skóry. Co istotne, w wielu przypadkach objawy trądziku utrzymują się dłużej niż tylko w okresie dojrzewania. Coraz więcej więc pojawia się skutecznych sposobów na tę chorobę.
Trądzik to choroba przewlekła, która obejmuje gruczoły łojowe. Ich stan zapalny jest widocznym znakiem problemów skórnych, z którymi można się borykać przez długie lata. Za niewłaściwą pracę gruczołów łojowych odpowiada szereg różnych czynników. Najczęściej wymienia się zmiany hormonalne w czasie rozkwitania. Sam łój, który wydostaje się na powierzchnię skóry w niewielkich ilościach sprawia, że jest ona odpowiednio nawilżona. Natomiast, gdy jest go za dużo, dochodzi do zaczopowania gruczołów, a bakterie wywołują stan zapalny i podrażnienie skóry.
Sam trądzik nie jest oczywiście chorobą bakteryjną, ale nadmierna ilość patogenów może wytwarzać substancje, które niszczą ściany gruczołów łojowych. A to już prosta droga do stanu zapalnego. Warto pamiętać o tym, że nieleczony trądzik może pozostawić na skórze blizny i przebarwienia. Warto więc dobierać odpowiednie preparaty, zadbać o dobre kosmetyki do mycia twarzy, a w razie potrzeby wdrożyć leczenie trądziku. W tym wypadku oczywiście należy skontaktować się z dermatologiem, który zaleci najlepszą w danym momencie kurację.
Przy leczeniu trądziku preparatami z https://www.nowafarmacja.pl/masc-na-tradzik wykorzystuje się różne środki. Łagodne symptomy pozwala zneutralizować krem na wypryski stosowany miejscowo. Warto także zaopatrzyć się w specjalny tonik, który będzie również zapobiegać powstawaniu kolejnych stanów zapalanych. Niezmiennie powodzeniem cieszy się maść cynkowa, a pacjenci i lekarze chętnie sięgają także po olejki eteryczne, które działają wysuszająco, ściągająco i przeciwzapalnie. Sprawdzają się też domowe sposoby i codzienne oczyszczanie. Jak widać, niezwykle ważna jest podstawowa pielęgnacja, która nie dopuszcza do powstawania ostrych stanów zapalnych. W cięższych przypadkach należy leczyć trądzik witaminą A pod postacią doustnego antybiotyku lub w formie izotretynoiny. Będzie ona zmniejszać aktywność gruczołów łojowych oraz ograniczy nadmierne rogowacenie ujść przewodów łojowych. Takie leczenie farmakologiczne czasem trwa nawet pół roku i wymaga stosowania się do zaleceń lekarza.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl