2021-04-03 11:30:35 Artykuł Partnera 2129
Agencja celna to instytucja, która wspiera osoby handlujące i przewożące towary przez granice. Procesy te są często złożone i wymagają znajomości przepisów i doświadczenia, a także udziału wielu podmiotów, co w praktyce wykracza poza możliwości wielu firm. Z tego powodu import i eksport wspomaga wielu specjalistów, takich jak spedytorzy... czy właśnie agenci celni.
Jak wynika z regulacji prawnych (Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 9 marca 2001 r. w sprawie agencji celnych i agentów celnych na podstawie art. 261 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny, Dz.U.2001.19.232, wersja od: 1 listopada 2003 r.) agencja celna to instytucja, która reprezentuje importera w trakcie wypełniania formalności związanych z przewozem towarów przez granice państw. To na niej spoczywa odpowiedzialność za towar i konieczność sprawdzenia, czy może on zostać wwieziony na terytorium kraju.
Szczególną rolę pełnią pracownicy agencji w sytuacji wymiany handlowej z krajami spoza Unii Europejskiej. O ile dopełnienie formalności co do dokumentacji handlowej na granicy w przypadku państw, które wchodzą w struktury wspólnoty europejskiej, jest stosunkowo łatwe, to w przypadku innych państw, spoza wspólnoty, jak np. importu z Chinami, ilość dokumentów i pozwoleń rośnie. Wiele firm nie jest w stanie poradzić sobie z tym samodzielnie, a wówczas decyduje się na usługi agencji celnej, oddając te zadania w ręce specjalistów. Agenci celni są obecni przy transportach międzynarodowych i sprawdzają poprawność zgłoszeń, naliczają opłaty celne i podatki. Wiele przedsiębiorstw współpracuje z nimi na zasadach podwykonawstwa.
Dla osób, które sporadycznie sprowadzają towary z zagranicy, współpraca z pracownikami agencji celnej może nie być konieczna. Jeżeli jednak prowadzi się stałą wymianę handlową z innymi krajami, to warto powierzyć dbałość o interesy zaufanej agencji. Wynika to z faktu, że przepisy szybko się zmieniają, a profesjonalna pomoc pozwala uniknąć błędów i niepotrzebnych opłat. Pracownicy agencji znają regulacje prawne i wszelkie zawiłości, dlatego firmy powierzają im reprezentowanie ich przed organami celnymi, co pozwala zaoszczędzić czas. Agencja celna może posiadać również usługę składu celnego i magazynu czasowego składowania.
Skład celny to wydzielone miejsce na terenie Unii Europejskiej, które jest zatwierdzone i kontrolowane przez Służby Celne. Składuje się w nim towary, które pochodzą spoza krajów wspólnoty. Skład celny działa podobnie do strefy wolnocłowej. Dopóki znajdują się w nim towary, nie mamy obowiązku uiszczania za nie cła i innych podatków.
Magazyn czasowego składowania pełni podobną funkcję co skład celny, z tą różnicą, że, jak sama nazwa wskazuje, możliwość przechowywania w nim towarów jest ograniczona czasowo. Przepisy wskazują, że czas składowania towarów nie może przekroczyć 90 dni - od dnia złożenia deklaracji czasowego składowania DSK. W wyjątkowych sytuacjach termin ten może zostać przedłużony za zgodą Urzędu Celnego.
Oprócz podstawowych, wskazanych wyżej zadań agencji celnej, dodatkowo odpowiada ona też za przygotowanie dokumentów potrzebnych do odprawy importowej oraz eksportowej. Sporządza i obsługuje m.in. dokumentację SMGS, CIM, DSK - czasowe składowanie, zgłoszenia tranzytowego T1, karnetów TIR, ATA, listów przewozowych CMR.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl