2022-10-11 14:11:07 artykuł sponsorowany 1961
Osoby, które chciałyby pracować w ochronie zdrowia, nie muszą w swoim wyborze ograniczać się jedynie do zawodu lekarza, pielęgniarki czy położnej. Ciekawą alternatywą może być na przykład praca na stanowisku technika sterylizacji medycznej. Czym zajmuje się taki technik i jak można nim zostać?
Technik sterylizacji medycznej: co to jest?
Lekarze – zwłaszcza pracujący w szpitalu – często używają wyrobów medycznych. Aby mogli jednak to robić, narzędzia muszą być dokładnie odkażone. To właśnie zadanie dla technika sterylizacji medycznej, który przeprowadza dekontaminację wyrobów medycznych. Sterylizacji poddawane są zarówno narzędzia wielokrotnego, jak i jednorazowego użytku. Właściwa sterylizacja narzędzi jest niezwykle istotna, ponieważ usuwa zarówno formy wegetatywne mikroorganizmów, jak i te przetrwalnikowe (pozostające w stanie spoczynku) – a obie formy mogą być groźne dla zdrowia pacjenta, zwłaszcza jeśli chodzi o zabiegi podskórne.
Jak zostać technikiem sterylizacji medycznej? Niektóre osoby decydują się na kilkudniowy (lub ewentualnie kilkutygodniowy) kurs sterylizacji medycznej, jednak warto rozważyć naukę na odpowiednim kierunku w szkole policealnej. Kurs technik sterylizacji medycznej kompleksowo przygotuje do wykonywania pracy w tym zawodzie; uczestnik, który ukończy szkołę medyczną, powinien bez przeszkód znaleźć zatrudnienie w szpitalu. Kierunek Technik sterylizacji medycznej prowadzi również Żak; nauka trwa rok, a kształcenie jest bezpłatne. Zaoczny tryb nauczania umożliwia uczęszczanie na zajęcia osobom, które pracują zawodowo.
Po ukończeniu nauki i zdaniu egzaminu zawodowego słuchacze uzyskują oficjalny tytuł zawodowy.
Czego można nauczyć się na kierunku Technik sterylizacji medycznej?
Osoby, które zdecydują się na naukę na kierunku Technik sterylizacji medycznej w Żaku nauczą się m.in. kwalifikować sprzęt i wyroby medyczne do procesów mycia, dezynfekcji i sterylizacji, przeprowadzać i kontrolować te procesy, a także – tworzyć i prowadzić wymaganą dokumentację procesów mycia, dezynfekcji i sterylizacji sprzętów i wyrobów medycznych.
Ze względu na specyfikę zawodu, technicy sterylizacji medycznej mogą liczyć na zatrudnienie przede wszystkim w szpitalach, ale i we wszystkich placówkach, w których konieczne jest odkażanie sprzętów i wyrobów medycznych mających kontakt z ciałem człowieka czy zwierzęcia.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl