2016-09-02 17:20:00 www.kurier.pap.pl 2788
Ministerstwo rodziny i pracy: świadczenie 500 plus należy się także uchodźcom
Do świadczenia 500 plus uprawnieni są cudzoziemcy, którzy mają prawo do pracy w Polsce, m.in. osoby ze statusem uchodźcy lub ochroną uzupełniającą - przypomina MRPiPS. Rzecznik praw dziecka twierdzi, że przepisy w tej kwestii są niejasne i apeluje o zmienienie ich.
RPD Marek Michalak zwrócił się do resortu rodziny o ujednolicenie katalogu cudzoziemców uprawnionych do świadczenia 500 plus i podjęcie inicjatywy ustawodawczej, w której zostanie zapisane, na jakiej podstawie cudzoziemcy legalnie przebywający i pracujący w Polsce otrzymują świadczenie.
Jak wyjaśniło PAP biuro prasowe MRPiPS, zgodnie z prawem prawo do świadczenia wychowawczego przysługuje cudzoziemcom posiadającym kartę pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy", jeżeli mieszkają z członkami rodzin na terytorium Polski, z wyłączeniem obywateli państw trzecich, którzy uzyskali zezwolenie na pracę na terytorium państwa UE czasowo, do 6 miesięcy lub przybyli tu na studia albo mają prawo do wykonywania pracy na podstawie wizy.
"Istotne jest jednak, że w identycznej sytuacji prawnej, jak cudzoziemcy posiadający kartę pobytu z adnotacją +dostęp do rynku pracy+ są cudzoziemcy, którzy takiej karty nie posiadają, ale również mają prawo do pracy w Polsce, z mocy prawa - na podstawie szczególnych przepisów lub na podstawie zezwolenia na pracę udzielonego na podstawie szczególnych przepisów" - poinformowało MRPiPS.
Jak wskazano, chodzi w szczególności o osoby, które mają zezwolenie na pobyt stały (zezwolenie na osiedlenie się), status uchodźcy nadany w Polsce, mają udzieloną ochronę uzupełniającą lub zgodę na pobyt ze względów humanitarnych. Wszystkie te osoby są uprawnione do wykonywania pracy w Polsce i w związku z tym mogą ubiegać się o świadczenie z programu 500 plus.
Resort podkreślił jednak, że ostateczna ocena okoliczności indywidualnej sprawy - czy dana osoba może dostać świadczenie i spełnia warunki do jego otrzymania - należy do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego dla miejsca zamieszkania. Decyzja ta ma charakter administracyjny, co oznacza, że można się od niej odwołać.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl