2021-06-29 13:41:52 Artykuł Partnera 3264
Choć sklepowe półki uginają się od specyfików, które w założeniu poprawić mają kondycję włosów, to każdy trycholog zgodzi się z tezą, że nawet używając najlepszych kosmetyków nie odżwywimy optymalnie włosów, jeżeli zaniedbamy odżywianie własnego ciała. To w naszym ciele wszystko się zaczyna - nawet drobne niedobory witaminowe odbijają się echem na stanie naszych włosów, skóry i paznokci. Jakie składniki zatem powinno zawierać codzienne menu, aby włosy lśniły, były zdrowe i szybko rosły?
Nadmiernie wypadające włosy mogą być objawem niedoboru składników odżywczych, a w szczególności żelaza. Jego zbyt mała ilość w diecie skutkować może wzmożoną utratą włosów, ponieważ wtedy znacznie szybciej osłabiają się - żelazo dostarcza energię do cebulek włosowych, a kiedy go brakuje, włosy są dużo “niedożywione”. Podobnie rzecz się ma przy niedoborach jodu, które towarzyszą chorobom tarczycy - jednym z objawów jej niedoczynności jest bowiem wypadanie włosów. Na szczęście, objaw ten jest do wyleczenia po odpowiedniej suplementacji dobranej przez lekarza, ale aby efekt poprawy był trwały, trzeba zadbać o prawidłową podaż żelaza i jodu w diecie. Bardzo dobrym źródłem żelaza są zielone warzywa, takie jak szpinak, brokuły, brukselka, sałata, a także rośliny strączkowe - ciecierzyca, fasola. Żelazo dostarcza też mięso wołowe i wieprzowe, a w szczególności zaś wchodząca w skład podrobów, populara wątróbka (aż 20 mg żelaza na 100g wątróbki.). Jeśli zaś chodzi o jod, nieocenionym jego źródłem są ryby morskie np. śledź, makrela, dorsz, halibut oraz owoce morza.
Lśniąca tafla włosów to marzenie wielu z nas. Będzie nam bliżej do jego spełnienia, jeśli będziemy jeść sporo orzechów. Dlaczego? Orzechy zawierają sporo kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które pozwalają utrzymać zdrowy połysk włosów. Poprawia też ich elastyczność. Osoby, które skarżą się na matowe, łamliwe włosy, powinny codziennie zjadać garść orzechów brazylijskich lub dodawać olej z tych orzechów do sałatek- jako dressing . Z pewnością zobaczą poprawę w kondycji swoich włosów już po kilku tygodniach. Jeżeli łupanie orzechów wydaje się zbyt kłopotliwym pomysłem, z odsieczą przychodzą orzechy w formie lubianej szczególnie przez dzieci, czyli masła orzechowego. Ten sposób na przemycenie właściwości orzechów w nieco bardziej przyjaznej formie, jaką jest krem orzechowy, wykorzystuje często dieta pudełkowa, która oprócz układania menu pod odpowiedni bilans odżywczy, dostrzega też preferencje swoich klientów i pragnie dodać do jadłospisu nieco finezji.
Pieczywo z pełnego ziarna, pieczywo żytnie i razowe, zawiera sporo witaminy B, która podobnie jak żelazo zapobiega nadmiernej utracie włosów, ale też pomaga zachować ich naturalny kolor, opóźniając siwienie. Do siwienia dochodzi, kiedy barwnika włosa, czyli melaniny, organizm produkuje coraz mniej. Włosy tracą wówczas swój naturalny kolor i blask. U starszych osób produkcja melaniny jest najsłabsza, stąd też siwizna tak powszechna jest właśnie wśród ludzi w podeszłym wieku. Jeśli zależy nam na utrzymaniu naturalnego koloru włosów jak najdłużej, powinniśmy spożywać jak najwięcej bogatych w witaminę z grupy B składników, które wspierają produkcję melaniny. Szczególnie pożądane są witaminy: B5, B6, B12, biotyna i kwas foliowy. Przyjazne nam będą zatem otręby pszenne, pestki dyni, pestki słonecznika, makarony, kasze, ryże, a także nabiał i jaja. Dobra wiadomośc dla miłośników piwa - bardzo duzo witaminy B, także innych cennych składników, jak potas, wapń czy żelazo, posiadają drożdże piwne!
Dbając o piękne włosy nie wolno zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Podobnie jak kosmetyki do włosów nie wystarczą do utrzymania kosmyków w dobrej kondycji i potrzebna jest zbilansowana dieta, tak samo prawidłowe menu nie będzie w pełni efektywne, jeśli doprowadzimy do odwodnienia. Aby utrzymać nasze ciało i włosy w zdrowiu, należy pić co najmniej 2 litry płynów dziennie.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl