2020-09-16 10:29:15 Artykuł Partnera 1952
Jedną z zalet iglaków jest wspomniana wyżej osłona naszej prywatności. Wysokie płoty nie wyglądają estetycznie, a nawet najbardziej zdobione wysokie ogrodzenie może mieć przytłaczający efekt. Do tego, jeśli wybudujemy sobie taką fortyfikację przed domem, to sąsiedzi mogą posądzić nas o niechęć do kontaktów społecznych. Płot z przycinanych iglaków wygląda przyjaźniej niż mur, choć doskonale spełnia jego funkcję, a do tego jest ekologiczny. Kolejną niewątpliwą zaletą tych roślin jest to, że nie gubią liści, które trzeba by sprzątać jesienią. Iglaki ze względu na swoją różnorodność i to, że są zimozielone stanowią piękną ozdobę ogrodu przez cały rok. A niektóre z nich w ciepłe miesiące uwalniają charakterystyczny i ładny zapach, jak cyprysy i kwitnące sosny.
Jeżeli marzy nam się naturalny płot z iglaków, to trzeba pamiętać o odpowiedniej odległości między sadzonymi roślinami. Przycinanie możemy wykonać za pomocą piły lub pilarki na wysięgniku. Ranking najlepszych pił znajduje się tutaj. W przeciwnym razie trzeba będzie je często przycinać, a drzewka zaczną brązowieć od spodu. Taka barwa igieł oznacza, że do krzewów nie dociera odpowiednia ilość wody i minerałów, a mówiąc kolokwialnie: iglaki walczą o przetrwanie między sobą. Jeśli chcemy obsadzić drzewa iglaste, szukajmy roślin, które z powodzeniem będą rosły w cieniu i na dość suchej glebie. Iglaki z racji tego, ze nie zrzucają igieł będą dawać cień cały rok, a ponadto tego są to drzewa, które wyciągają z gleby bardzo dużo wody. Wysuszeniu roślin dookoła można jednak zapobiec poprzez częste podlewanie lub zainstalowanie systemu nawadniającego. Ponieważ iglaki lubią glebę kwaśną, wybierzmy rośliny o takich samych wymaganiach. W towarzystwie roślin iglastych dobrze rosną różaneczniki, golterie oraz różne pnące, które zasłonią nieestetycznie pnie drzew iglastych.
Iglaki lubią lekko kwaśną, żyzną i wilgotną glebę, ale część z nich poradzi sobie w trudniejszych warunkach. Na przykład sosny radzą sobie na suchych i piaszczystych terenach nadmorskich – w końcu przy wydmach rosną właśnie lasy sosnowe. Z kolei jodły potrzebują wilgotnej i żyznej ziemi, żeby mogły prawidłowo rosnąć i najlepiej się czują w towarzystwie stawów i jezior. Najmniej wymagające, jak sama nazwa wskazuje, są jałowce, które rosną na najbardziej lichej ziemi. Większość iglaków będzie rosła w półcieniu, ale te o jasnozielonych igłach potrzebują mocno nasłonecznionego stanowiska. Do tych roślin należą sosny, świerki i modrzewie. Drzewa iglaste są bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia w powietrzu i źle rosną w mieście. Wyjątek stanowią jałowce i sosny, które radzą sobie w miejskich warunkach. Więcej porad i inspiracji związanych z ogrodem można znaleźć na stronie https://budujemytutaj.pl.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl