Wybór odpowiedniego ośrodka leczenia uzależnień może zadecydować o skuteczności całej terapii.
Istnieje kilka kryteriów wyboru. Upewnij się, że centrum działa w ramach prawnych, czy posiada licencję i niezbędne certyfikaty do świadczenia takich usług. Tylko profesjonalni i doświadczeni profesjonaliści mogą pomóc pozbyć się nałogu. Komfortowe warunki życia i odżywiania mogą mieć korzystny wpływ na stan fizyczny i psychiczny osoby uzależnionej, co przyczyni się do szybkiego powrotu do zdrowia. Zapoznaj się z programem leczenia i stosowanymi metodami. Za najbardziej skuteczne uważa się podejście zintegrowane, obejmujące psychoterapię, treningi grupowe i indywidualne. Unikaj pseudoreligijnych ośrodków rehabilitacyjnych i niezweryfikowanych organizacji, w przeciwnym razie ryzykujesz, w najlepszym przypadku, utratę cennego czasu, w najgorszym – że leczenie będzie wręcz przeciw skuteczne.
Ważny jest też czas trwania leczenia, jaki deklaruje ośrodek terapii uzależnień. Program rehabilitacji powinien trwać co najmniej miesiąc. Nie można pozbyć się alkoholizmu, narkomanii w 1 dzień. Uzależnienie to poważna choroba. Efektywność daje jedynie złożoność i wieloetapowość programu, w tym pracę z rodziną, z obowiązkowym wsparciem ambulatoryjnym po kursie w szpitalu oraz z jasnym zrozumieniem czasu trwania każdego etapu. Rehabilitacja powinna być prowadzona przez wykwalifikowanych specjalistów zgodnie z poziomem wykształcenia, potwierdzonym niezbędnymi dyplomami i certyfikatami. Powinieneś być sceptyczny, jeśli zespół ośrodka rehabilitacyjnego składa się wyłącznie z osób, które same przeszły leczenie.
Wiele osób błędnie uważa, że detoks wystarczy, aby na zawsze przestać zażywać narkotyki. Tymczasem tylko kompleksowa rehabilitacja przynosi trwałe rezultaty i jest skuteczna. Jednak przebieg leczenia nie trwa 2 tygodnie. Klasyczna detoksykacja organizmu trwa średnio 2-3 tygodnie. Możesz użyć metody UROD, aby szybko pozbyć się narkotyków, ale w przyszłości będziesz potrzebować terapii lekowej, a także psychoterapii.
Od czego zależy czas trwania rehabilitacji? Wiele czynników wpływa na to, jak długo potrwa okres rekonwalescencji organizmu i psychiki. Załóżmy, że mówimy o osobie, która od 10 lat zażywa narkotyki. Czy uda mu się pozbyć nałogu za miesiąc? Czy to leczenie będzie skuteczne?
Zalecany przebieg rehabilitacji to 3-6 miesięcy. W tym czasie specjaliści wraz z pacjentem pracują nad jego stanem psychicznym i fizycznym. Przy długiej historii uzależnienia potrzebny będzie długi proces odbudowy ciała i psychiki pod okiem specjalistów. We wczesnym etapie uzależnienia, dużo uwagi poświęca się adaptacji społecznej. Proces resocjalizacji pozwala osobie uzależnionej bezpiecznie powrócić do normalnego życia i nauczyć się ćwiczyć umiejętności zapobiegania nawrotom;
W celu wybrania sposobu leczenia przeprowadza się indywidualną konsultację z osobą uzależnioną. Lekarz przeprowadza ocenę stanu fizycznego. Psycholog ośrodka rehabilitacyjnego określa poziom motywacji. Warunki rehabilitacji i powrotu do zdrowia zależą od chęci danej osoby do zaprzestania używania danej substancji, jej stanu ciała i psychiki.
W poradni lekarskiej typu państwowego leczenie uzależnienia odbywa się na podstawie recepty lekarskiej i wystawionego skierowania. Aby uzyskać pomoc lekarza specjalisty, musisz umówić się na wizytę. Często też długo czekać na miejsce w jednym z nielicznych ośrodków.
Płatne kliniki prowadzą pracę z pacjentem do czasu uzyskania stabilnej remisji i powrotu do pełnoprawnego stylu życia. A to tylko niewielka część korzyści płynących z rehabilitacji w płatnych ośrodkach medycznych. To też rehabilitacja w warunkach stacjonarnych i zakwaterowanie w pokojach, a nie oddziałach, przesyconych zapachem leków. Spersonalizowane podejście do każdego pacjenta, dobór indywidualnego planu leczenia z uwzględnieniem występowania choroby przewlekłej, a także stanu fizycznego i psycho-emocjonalnego. Komunikacja z wysoko wykwalifikowanymi lekarzami. Uzyskanie pomocy psychologicznej, motywacji, wsparcia w trakcie kursu terapeutycznego i przez całe życie. Monitorowanie stanu byłego pacjenta, ponowna terapia w przypadku nawrotu. Zastosowanie nowych skutecznych metod i opracowanych przez profesjonalnych lekarzy kliniki. Resocjalizacja to przystosowanie leczonej osoby do normalnego życia, do komunikacji ze społeczeństwem. Bardzo ważna jest też anonimowość. Pacjenci przebywają w dobrze wyposażonych ośrodkach, a ich dane osobowe są znane jedynie prowadzącym ich lekarzom i administracji ośrodka.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl