2023-08-11 15:45:38 art partnera 1715
Dotacja to bezzwrotna zapomoga pieniężna. Wręczana jest podmiotom, które chcą realizować konkretnie określone zadania i spełniają ustalone wymogi. Dotacja na założenie firmy jest więc wręczana tym, którzy chcą otworzyć działalność gospodarczą. Dwa podstawowe źródła tych dotacji to programy unijne oraz urzędy pracy.
Jedną z opcji uzyskania dotacji na założenie firmy jest zgłoszenie się osoby bezrobotnej do Urzędu Pracy i złożenie wniosku. Najważniejsze zasady związane z otrzymaniem dotacji z Urzędu Pracy:
wkład własny – nie zawsze jest obligatoryjny, jednak urzędnicy oceniają wyżej tych, którzy wnieśli przynajmniej symboliczną kwotę;
wsparcie pomostowe nie jest okazywane – najlepiej jest odłożyć własne fundusze na przynajmniej kwartał prowadzenia firmy;
osoba ubiegająca się o dotację nie może być studentem studiów dziennych;
bezrobotny ubiegający się o dofinansowanie dla JDG nie mógł w przeszłości otrzymywać podobnej formy zapomogi;
poszczególne urzędy pracy regulują to, jak długi okres od rejestracji osoby bezrobotnej jest niezbędny do uzyskania dofinansowania dla JDG;
każdy urząd pracy ma swój indywidualny regulamin, w efekcie czego warunki przyznawania dotacji różnią się od siebie w konkretnych placówkach administracyjnych.
Pomyślne rozpatrzenie wniosku jest tylko początkiem ścieżki. Nowego przedsiębiorcę obowiązuje jeszcze 7 dni oczekiwania na podpisanie umowy z właściwym urzędem i poręczycielami. Ich celem jest zabezpieczenie potencjalnego zwrotu kwoty dotacji w przypadku niedotrzymania zobowiązań wynikających z umowy.
Dokumenty załączone dodatkowo – certyfikaty, kursy, uprawnienia, zaświadczenia– mogą okazać się bardzo istotne podczas weryfikacji.
Na tym etapie otwierania działalności istotny jest również wybór dobrej księgowej. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej niezbędna może być spersonalizowana księgowość dla JDG: https://www.ifirma.pl/ksiegowosc-dla-jednoosobowych-dzialalnosci-gospodarczych
Jaką kwotę dotacji z Urzędu Pracy można otrzymać?
Każdy Urząd Pracy ma ustalony budżet na dotacje, które może wręczyć pomiędzy petentów. Przyjmuje się, że najwyższą kwotą dotacji jest sześciokrotność średniego wynagrodzenia z sektora przedsiębiorstw.
Dotacja musi być użyta w zgodzie ze wszystkimi wymogami, które wynikają z wniosku. Nierespektowanie warunków umowy zawartej z UP bądź prowadzenie działalności przez okres krótszy niż deklarowany rok, skutkuje obowiązkiem zwrotu wszystkich pieniędzy wraz z ustawowymi odsetkami liczonymi od momentu doręczenia wezwania do zwrotu finansów.
Urzędy Pracy przeważnie nie wymagają wniesienia wkładu własnego. Jest jednak brany pod uwagę w momencie składania wniosku i – najprościej mówiąc – mile widziany. Zdarza się też, że urzędy sugerują rekomendowany pułap procentowy wkładu własnego.
Wkładem własnym nie musi być wyłącznie gotówka. Mogą być to przedmioty użytkowe obligatoryjne dla właściwego funkcjonowania firmy – np. drukarka, laptop, telefon. Urząd ma wówczas pewność, że nowo powstała działalność w sposób rozsądny wie, w którym kierunku ma podążać.
Przyjęto także regułę, że pełną kwotę dofinansowania trzeba wydać w ciągu miesiąca od daty jej uzyskania. Wkład własny jest wtedy bardzo korzystnym zabezpieczeniem, w razie gdyby pierwsze miesiące istnienia działalności okazały się niełatwe.
Profesjonalnie wykonany biznesplan jest niezbędnym elementem w trakcie składania wniosku o dofinansowanie dla JDG. Może zwiększyć prawdopodobieństwo na przychylność ze strony urzędników, którzy przychylniejszym okiem spojrzą na osobę zdecydowaną i dobrze przygotowaną.
Dobry biznesplan przyda się też w momencie rejestrowania firmy. Jeśli będziesz potrzebować wsparcia, sprawdź profesjonalną wiedzę rekomendowaną przez Ifirma: https://www.ifirma.pl/rejestracja-firmy
Nie istnieje opcja złożenia wniosków o dotację w dwóch odmiennych źródłach finansowania. Są jednak pewne uproszczenia– można starać się o takie formy pomocy jak chociażby refundacja wydatków związanych z wyposażeniem danego miejsca pracy.
Projekty dofinansowań dla JDG różnią się w zależności od miejsca. Należy więc zorientować się, jakie opcje są dostępne w okolicy. Po takim rozeznaniu da się dokładnie określić, czy w pobliżu realizowane są projekty dopasowane do określonych wymagań.
Prywatne firmy również mogą wygrać konkurs ogłoszony przez Wojewódzki Urząd Pracy i na jego mocy ogłaszać nabór do swoich projektów. Pozytywna procedura dofinansowania oraz rejestracja firmy to dopiero dwa kroki do sukcesu Twojej jednoosobowej działalności gospodarczej. Kolejno pozostaje już tylko inwestować w siebie i zdobywać kontrahentów, w czym pomoże: https://firmbee.com/pl/branze/sprzedaz.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl