2022-03-27 12:34:53 Art Partnera 2910
Zapalenie korzonków objawia się ostrym bólem w okolicy lędźwiowej, który potrafi uniemożliwić sprawne poruszanie się. Pierwszym wyborem w walce z bólem są zwykle leki przeciwbólowe z grupy NPLZ, które działają skutecznie i szybko. Wskazane są także inne domowe sposoby, np. spanie na płaskiej powierzchni czy różnego rodzaju okłady i maści, a także delikatny masaż.
Jest kilka przyczyn bólu korzeniowego, który znacznie częściej nazywany jest rwą kulszową. To zarówno uszkodzenia mechaniczne, jak i zmiany zwyrodnieniowe, a także przewianie. Dotkliwy ból w okolicy lędźwi może być też objawem choroby neurologicznej, a także infekcji bakteryjnej czy wirusowej lub nawet nowotworu (zwłaszcza bóle nawracające). Ból korzonków jest skutkiem narastającego procesu zapalnego uciskanego nerwu kulszowego.
Najczęściej do zapalenia nerwu dochodzi jednak na skutek wychłodzenia pleców (np. w czasie chłodniejszych dni, kiedy nie mamy na sobie odpowiedniej bielizny) i przeciążenia (np. w trakcie pracy czy obowiązków domowych, które wymagają dźwigania ciężkich przedmiotów). Niezależnie od przyczyny, zapalenie korzonków to nieprzyjemne dolegliwości, które mogą nawracać. Dolegliwościom sprzyjają także niedobory żywieniowe i brak witamin w diecie, m.in.: D, witamin z grupy B oraz wapnia.
Objawy zapalenia korzonków są bardzo charakterystyczne. To sztywnienie i ból w dolnym odcinku kręgosłupa, który może promieniować do pośladków, a nawet niżej - do ud. Ból nie jest jednostajny i nasila się w niektórych pozycjach, zwłaszcza w trakcie ruchu. Ataki są dotkliwe i potrafią przysłowiowo zwalić z nóg. Ból często jest określany przez pacjentów jako rwący, piekący lub kłujący.
W zależności od przyczyny pojawienia się rwy kulszowej mogą wystąpić objawy towarzyszące, np. przewianiu może towarzyszyć zapalenie pęcherza, natomiast przy przeciążeniu kręgosłupa charakterystyczne jest tzw. postrzyknięciem. Uciskany nerw może doprowadzić do mrowienia i drętwienia kończyn, osłabienia mięśni i ogólnej przeczulicy skóry. W celu doraźnego złagodzenia dolegliwości i przywrócenia sprawności fizycznej warto sięgnąć po lek przeciwbólowy dostępny bez recepty zawierający ketoprofen. Jeśli dolegliwości są silne, konieczna jest konsultacja ze specjalistą.
W zależności od przyczyny wystąpienia dolegliwości możemy zastosować różne sposoby leczenia korzonków. Gdy dochodzi do zapalenia rwy kulszowej, w celu złagodzenia ataków, warto sięgnąć po lek przeciwbólowy z grupy NLPZ, który wykazuje jednocześnie działanie przeciwzapalne. W niwelowaniu dolegliwości pomogą też chłodne okłady w miejscu bólu lub maści o działaniu miejscowym.
Gdy zapalenie korzonków pojawia się po urazie, przeciążeniu kręgosłupa lub jest związane z gwałtownym schyleniem się, warto od razu zastosować ciepłe okłady, plastry rozgrzewające lub przyłożyć do bolącego miejsca termofor. Terapia ciepłem jest wskazana również jako profilaktyka bólu korzonków, zwłaszcza jeśli towarzyszy nam długotrwały stres czy prowadzimy siedzący tryb życia. Ulgę przynosi także leżenie w pozycji bocznej, z uniesionymi lekko kolanami, ale konieczne są także ćwiczenia rozluźniające mięśnie przykręgosłupowe.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl