Groomer to nazwa, jaką określa się psiego fryzjera. Wywodzi się od angielskiego słowa „groom”, co oznacza ‘pielęgnować’. Sprawdź, jak zostać groomerem i jak przedstawia się zakres usług fryzjerskich dla czworonożnych klientów.
Groomer to osoba, z której pomocy korzysta się w ramach profesjonalnego przygotowania czworonoga na wystawę, lecz nie tylko. Zawód ten stał się w ostatnim czasie bardzo popularny. O piękny wygląd swojego pupila dba coraz więcej opiekunów. Fachowa pomoc jest szczególnie przydatna w przypadku psiaków, które posiadają wymagającą okrywę włosową – długą i gęstą sierść. Aby ładnie się prezentowała, potrzebuje ona wzmożonych działań pielęgnacyjnych. Korzystanie z zabiegów fryzjerskich niegdyś było domeną psów małych ras, jak shih tzu, pekińczyk, chihuahua. Obecnie w salonach fryzjerskich goszczą psiaki każdej rasy. Na porządku dziennym są wizyty owczarków niemieckich, husky, maltańczyków itd.
Psi fryzjerzy rozczesują, przycinają, myją, trymują sierść. Poza tym dbają o higienę uszu, gruczołów okołoodbytowych, oczu, łap, pazurów, okolic moczowo-płciowych oraz usuwają insekty. Niektóre salony oferują jeszcze większy zakres usług, poszerzony m.in. o farbowanie sierści czy układanie fryzur. Zadaniem groomera jest przygotowanie wyglądu psiaka zgodnie z sugestiami właściciela lub adekwatnie do wzorca danej rasy.
Sposób wykonywania obowiązków groomera determinuje wiele czynników, w tym przede wszystkim zachowanie, charakter i wielkość zwierzęcia, a także zapewnienie jemu i sobie bezpieczeństwa. Na podstawie rodzaju i stanu sierści groomer dobiera właściwe produkty kosmetyczne i pielęgnacyjne, techniki wykonania fryzury, zakres zabiegów. Po zakończeniu pracy jest on zobowiązany zdezynfekować stanowisko pracy oraz zadbać o czystość i stan narzędzi i przyborów. Musi też odpowiednio postępować z odpadami.
Aby zostać psim fryzjerem, należy przede wszystkim kochać czworonogi. W profesji tej nie sprawdzi się osoba, która nie jest miłośnikiem zwierząt. Poza tym konieczne jest łagodne usposobienie – opanowanie i spokój. Nie każdy psiak będzie chętny do współpracy. Ważne jest posiadanie dużej wiedzy o czworonogach – ich anatomii, zachowaniu, potrzebach. Niezbędne są również zdolności manualne i wyobraźnia – przydadzą się do tworzenia fryzur, a zwłaszcza w przypadku creative grooming, kiedy ma się wolną rękę.
Nie ma konkretnych wymagań, jeśli chodzi o wykształcenie groomera. Jednak spotkać się można z ogłoszeniami, w których dobrze widziane jest posiadanie przynajmniej średniego wykształcenia. Aby móc podjąć się tej profesji, powinno się ukończyć specjalistyczny kurs. Szkolenie trwa kilka tygodni. Zdobywa się na nim wiedzę teoretyczną i praktyczną na temat m.in. używania odpowiednich kosmetyków, zastosowania właściwych zabiegów higienicznych, technik kąpieli, suszenia i strzyżenia, aktualnych trendów i obowiązujących wzorców fryzur. Kursy oferowane są na różnych poziomach zaawansowania.
Dobrym pomysłem jest przyuczenie się do stanowiska pod nadzorem osoby z doświadczeniem w zawodzie groomera. W międzyczasie warto uczestniczyć w warsztatach i seminariach, które skupiają się na określonej problematyce, np. zastosowaniu konkretnej marki kosmetyków, wykonywaniu konkretnego typu fryzury, pielęgnacji określonej rasy psa.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl