2021-04-01 17:48:27 Art. Partnera 1115
Książkę można wydać na kilka różnych sposobów. Niektórzy wolą skorzystać z wiedzy i pomocy wydawnictwa, a inni zrobić wszystko samodzielnie. Jakie są zalety i wady self-publishingu?
Samodzielne publikowanie książek było dość powszechną praktyką aż do XVII wieku. Autorzy wydawali swoje książki, zabierali je na spotkania autorskie, a następnie robili tyle kopii książki, ilu było chętnych na jej zakup. W wieku XIX wielu pisarzy organizowało zbiórki pieniężne na pokrycie kosztów samodzielnego wydania książki. Choć samodzielne publikacje mają długą historię, to jest to historia marginalna w stosunku do powszechniejszej publikacji za pośrednictwem wybranego wydawnictwa. Choć self-publishing jest wciąż znacznie mniej popularny, to zmiany w obrębie technologii druku oraz dostępności usług drukarni, w tym drukarni internetowej prowokują transformacje w tym obszarze. Coraz łatwiej wydać książkę samodzielnie, wiąże się to z mniejszym niż wcześniej nakładem finansowym, a cały proces można zrealizować bez wychodzenia z domu.
Najważniejszą zaletą samodzielnej publikacji książek jest wolność. Autor może zdecydować o każdym, nawet najdrobniejszym aspekcie książki: o jej treści, o projekcie okładki, formacie książki, sposobie łączenia stron. To może okazać się też wadą, szczególnie w przypadku publikacji, które są przeznaczone na sprzedaż. Nie zawsze jedna osoba ma wystarczające kompetencje, aby podjąć same dobre decyzje. Czasem autorowi potrzebny jest wydawca zwracający uwagę na każdy detal. Wadą takiego rozwiązania jest fakt, że wszystkie koszty, które druk książek generuje, musi pokryć autor. To kosztowna inwestycja, która może się nigdy nie zwrócić. Zaletą jest fakt, że autor nie musi się z nikim dzielić zyskiem. Problematyczne może okazać się to, że autor sam musi zadbać o promocję. W zależności od konkretnych umiejętności danego autora może stać się i wadą, i zaletą.
Jak podkreślają specjaliści JKB Print, przygotowując książkę do druku, warto pamiętać o kilku istotnych detalach. Samodzielny druk książek nie jest trudny, o ile pamiętać odpowiednim formacie. Okładka powinna być zapisana w formacie PDF. Odpowiednią przestrzenią barwną jest CMYK. Wybór kolorów RGB może doprowadzić do różnic między zaprojektowanymi a faktycznymi barwami. Należy pamiętać o spadach wielkości minimum 3 mm oraz marginesach wewnętrznych. To pozwoli uniknąć niechcianych zniszczeń. W razie wątpliwości przed przystąpieniem do złożenia zamówienia warto skontaktować się z pracownikiem drukarni i dopytać o istotne detale.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl