2024-08-19 13:04:29 UM Bielsko-Biała 2016
Uroczysty apel, przemarsz wojska, pokazy sprzętu wojskowego i uroczysta msza - to były najważniejsze elementy tegorocznych obchodów Święta Wojska Polskiego w Bielsku-Białej.
15 sierpnia obchodzimy uroczyście Święto Wojska Polskiego. To wyjątkowy dzień, w którym wspominamy bohaterstwo i ofiarność polskich żołnierzy, zarówno tych sprzed wieków, jak i tych, którzy pełnią służbę dziś.
Świętowanie w Bielsku-Białej rozpoczęło się od nabożeństwa dziękczynnego za opiekę nad żołnierzami. Msza w intencji żołnierzy została odprawiona w kościele Opatrzności Bożej. Homilię wygłosił kapelan 18 Bielski Batalionu Powietrznodesantowego kpt. Krzysztof Włosowicz. Po mszy kompanię reprezentacyjną czerwonych beretów poprowadziła na miejsce uroczystości Miejska Orkiestra Dęta - formacja wojskowa.
Na placu Wojska Polskiego na żołnierskie święto stawili się licznie przedstawiciele służb mundurowych. Samorząd Bielska-Białej reprezentował zastępca prezydenta Piotr Kucia. Podczas uroczystości wręczono zasłużonym awanse i odznaczenia, a dowódca 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego ppłk Krzysztof Wieczorek zwrócił się do zebranych, przypominając m.in., że Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione w rocznicę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku.
- Zwycięstwo to jest symbolem poświęcenia i bohaterstwa żołnierza Wojska Polskiego. (...) jest hołdem dla wszystkich żołnierzy, którzy przysięgaliśmy za sprawę naszej Ojczyzny w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Oby nigdy nie było potrzeby wypełniania tych ostatnich wersów roty przysięgi wojskowej – powiedział dowódca, zwracając uwagę, że żołnierze świętują w specyficzny sposób, bez kwiatów, bankietów i bez długiego weekendu - stoją w pełnym słońcu, żeby przypomnieć, że w razie potrzeby będą gotowi i staną na wysokości zadania, tak jak zrobili to żołnierze w 1920 roku.
- Świętujemy właśnie w ten sposób, abyście mieli państwo okazję docenić tych młodych chłopaków, te młode dziewczyny za ich postawę i gotowość do największych poświęceń - podkreślał ppłk Krzysztof Wieczorek. Zachęcał, żeby częściej dziękować żołnierzom za ich służbę.
- W Święto Wojska Polskiego macie, drodzy państwo, ku temu świetną okazję. Jako dowódca garnizonu chciałbym podziękować wszystkim żołnierzom garnizonu Bielsko-Biała i każdemu z osobna — dziękuję za waszą służbę. (...) Pragnę wyrazić słowa uznania dla wszystkich rodzin żołnierzy. Szczególnie dla wszystkich żon, mężów i dzieci (...). Zdaję sobie sprawę, jak ciężko jest, kiedy nas nie ma, kiedy z dnia na dzień dowiadujecie się, że musimy was opuścić na tydzień, miesiąc, dwa miesiące. Wszystkie obowiązki domowe, opieka nad dziećmi zostaje na waszych barkach. W imieniu wszystkich żołnierzy chciałbym wam za to podziękować i prosić o wyrozumiałość na przyszłość. Musicie wiedzieć, że żołnierze na różnego rodzaju wyjazdy nie zgłaszają się na ochotnika. Otrzymują taki rozkaz – mówił dowódca.
Zakończył bardzo podniośle:
- Pamiętajmy także o tych, którzy oddali swoje życie za wolność naszej ojczyzny. Ich ofiara nie poszła na marne. Dzięki ich poświęceniu, dzięki odwadze żołnierzy, którzy walczyli za naszą ojczyznę na przestrzeni dziejów, my możemy stać w tym pięknym miejscu i świętować razem. Dzięki temu, że oni wypełnili te słowa przysięgi wojskowej do końca, my mamy możliwość jedynie być w gotowości do jej wypełnienia.
Po uroczystym apelu odbyły się pokazy sprzętu służb mundurowych oraz wyzwania sportowe. Nie zabrakło też wojskowej grochówki. Dla zebranych koncert pieśni żołnierskich zagrała Miejska Orkiestra Dęta pod kierownictwem Jarosława Grzybowskiego
Warto przypomnieć, że Święto Wojska Polskiego – święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej - obchodzone jest 15 sierpnia w rocznicę Bitwy Warszawskiej w 1920 r., która zadecydowała o dalszych losach wojny polsko-bolszewickiej. Ze względu na bardzo trudną sytuację wojsk polskich na froncie to zwycięstwo nazywano cudem nad Wisłą. Cud, bo wówczas, podobnie jak podczas potopu szwedzkiego, losy Polski został zawierzone Najświętszej Marii Pannie, a zwycięstwo zdarzyło się właśnie 15 sierpnia - w święto wniebowzięcia NMP, czyli wg polskiej tradycji w dniu Matki Boskiej Zielnej.
15 sierpnia został ogłoszony świętem Wojska Polskiego już w 1923 r. Po II wojnie światowej zniesiono to święto. Na nowo zostało ono wprowadzone ustawą Sejmu RP z 30 lipca 1992 r.
Jacek Kachel
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl