2021-03-12 20:25:53 Artykuł Partnera 2294
Urazy ciała, takie jak złamania, skręcenia czy zwichnięcia mogą przytrafić się każdemu. Są one bardzo nieprzyjemne i pozbawiają nas zdolności ruchowych na długi czas. Proces leczenia znacznie przyspiesza odpowiednia rehabilitacja, dzięki której pacjent odzyskuje kondycję i sprawność fizyczną. Fizjoterapia ma zastosowanie również w przypadkach występowania wad wrodzonych układu kostnego czy też problemach przeciążeniowych, wywołanych przez dużą nadwagę. Zabiegi fizjoterapeutyczne zalecane są przed niektórymi operacjami, takimi jak artroskopia czy wstawienie endoprotezy. Jakie zabiegi oferuje gabinet fizjoterapeutyczny?
1. Trening funkcjonalny
2. Terapia manualna
3. Fizjoterapia ortopedyczna
Trening funkcjonalny ma na celu wzmocnienie mięśni bez przyrostu masy mięśniowej Stosuje się go, by przywrócić pełną sprawność ruchową kończynie, unieruchomionej z powodu kontuzji lub choroby przez długi czas. Polega on na wykonywaniu tych samych ruchów, co w życiu codziennym, jednak nieco szybciej niż zwykle i z wieloma powtórzeniami. Współpraca mięśni podczas ćwiczeń ma wpływ na poprawę koordynacji oraz gibkości, zwiększa również wydajność oraz usprawnia krążenie krwi. Podczas treningu funkcjonalnego wykorzystuje się takie przedmioty, jak piłki lekarskie, gumy czy drabinki koordynacyjne – mają one duży wpływ na szybsze osiągnięcie pożądanych efektów.
Terapia manualna ma na celu usunięcie wszelkich zaburzeń funkcjonalnych narządów ruchu. Jest to metoda nieinwazyjna i naturalna, pozwalająca na poprawę stanu mięśni, więzadeł czy stawów z dysfunkcjami odwracalnymi. Najważniejszym etapem leczenia jest diagnoza – jej właściwe postawienie, przy pomocy dotyku i ucisków dłoni fizjoterapeuty stanowi receptę na poprawę zdrowia. Pomocny jest w tym przypadku również rezonans magnetyczny. Terapia manualna przeprowadzana jest na stole, przypominającym ten do masażu. Bardzo ważna jest odpowiednia pozycja pacjenta, umożliwiająca skupienie się terapeuty na właściwych miejscach ciała i eliminację źródeł bólu.
Fizjoterapia ortopedyczna, oprócz usuwania lub zmniejszenia dolegliwości bólowych narządów ruchu,, obejmuje również przygotowanie pacjenta do operacji i rehabilitację po jej przeprowadzeniu. Odpowiednia metoda fizjoterapii dobierana jest tak, by pacjent jak najszybciej mógł powrócić do zdrowia. Stosowana jest w przypadku odczuwania bólu kręgosłupa i kończyn, urazów narządów ruchu, takich jak skręcenie czy zwichnięcie, leczenia wad rozwojowych oraz przeciążeniowych czy chorobach zwyrodnieniowych. Gabinet terapeutyczny www.fizjoterapialeszczyny.pl oferuje wszystkie rodzaje fizjoterapii i pomaga w szybkim powrocie do pełnej sprawności.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl