2021-02-23 11:29:42 Artykuł Partnera 1920
Perfekcyjny projekt domu powinien odpowiadać potrzebom jego mieszkańców, a także być dopasowany do charakterystyki działki, przepisów związanych z ochroną środowiska i miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Sprawdź, jak wybrać projekt, który spełni wszystkie te wymagania!
1. Projekt domu, który spełni twoje oczekiwania
2. Przystosowanie do działki i przepisów prawnych
Uwaga - od tego roku zmieniły się przepisy dotyczące wymogów zapotrzebowania energetycznego domów jednorodzinnych! Jeżeli szukasz propozycji dostosowanej do nowych zasad, koniecznie obejrzyj projekt domu zosia.
Projekt domu powinien być przede wszystkim dostosowany do potrzeb i oczekiwań jego mieszkańców. Do ważnych aspektów należą między innymi:
• powierzchnia użytkowa (zależna od ilości mieszkańców oraz ich potrzeb; wpływa na koszt budowy i eksploatacji, a także na przykład wysiłek włożony w utrzymanie domu w czystości)
• ilość pomieszczeń (zależna przede wszystkim od ilości osób, które mają zamieszkać w domu, a także dodatkowych potrzeb - na przykład prowadzenia w domu biura lub posiadania miejsca na warsztat)
• to, jakie pomieszczenia znajdą się w domu, a także ich przystosowanie do potrzeb związanych z użytkowaniem (na przykład ilość i rozkład okien)
• rozkład pomieszczeń (wpływa na komfort użytkowania budynku, a także koszty eksploatacji - między innymi ze względu na oświetlenie etc.)
• wygląd zewnętrzny domu (na przykład kształt bryły, kąt nachylenia i rodzaj dachu czy dodatkowe elementy architektoniczne, takie jak balkony, wykusze czy tarasy)
• technologia wykonania budynku (wpływa na właściwości użytkowe, koszty budowy oraz koszt eksploatacji)
Bardzo istotnym aspektem jest także koszt eksploatacji budynku. Jest on związany z bardzo wieloma czynnikami, takimi jak technologia budowy, wybór metody ogrzewania, umiejscowienie domu na działce, rozkład pomieszczeń czy obecność różnych rozwiązań architektonicznych (kształt bryły i dachu, garaż, balkony i tarasy etc.). Warto pamiętać, że wiele decyzji podjętych na etapie wyboru projektu będzie miało wpływ na koszty użytkowania domu po jego wybudowaniu.
Projekt domu musi być dopasowany do miejsca, w którym ma stanąć budynek - chodzi między innymi o uwzględnienie położenia działki względem kierunków świata, panujących w danym miejscu warunków geologicznych czy wymiarów parceli. Usługa przystosowania projektu do działki może być darmowa lub dodatkowo płatna (zależy to od miejsca, w którym zakupisz swój projekt). Oprócz tego, projekt musi spełniać kryteria prawne określone w prawie europejskim, krajowym i lokalnym (na przykład miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego). Mogą one dotyczyć między innymi kształtu i wymiarów budynku, umiejscowienia na działce, maksymalnej powierzchni zabudowy, ilości kondygnacji czy innych parametrów. Bardzo ważne jest również, by projekt domu był zgodny z aktualnymi przepisami dotyczącymi ochrony środowiska. Od tego roku przepisy te uległy zmianie - wszystkie aktualnie stawiane budynki muszą spełniać normę domów energooszczędnych. Oznacza to, że ich zapotrzebowanie energetyczne (współczynnik EP) może wynosić najwyżej 70 kW/m2 rocznie (dotychczasowa norma wynosiła 95 kW/m2/rok). Warto wspomnieć, że dotyczy to wyłącznie zapotrzebowania na energię pochodzącą ze źródeł nieodnawialnych. Ponadto współczynnik przenikania ciepła U nie może wynosić więcej niż 0,2 W/m2K dla ścian zewnętrznych, 0,9 W/m2K dla okien i drzwi balkonowych oraz 1,1 W/m2K dla okien połaciowych.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl