W trakcie październikowego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej podjęła drugą z kolei decyzję o obniżeniu stóp procentowych. Tym razem inwestorzy, którzy obawiali się zbyt mocnej przeceny i dalszego osłabienia złotego, mogli odetchnąć z ulgą. Obniżka wyniosła 0,25 pp. i była zgodna z przewidywaniami ekspertów.
Decyzja RPP z pewnością ucieszyła też kredytobiorców, którzy liczą na niższe raty. Sprawdźmy, w jaki sposób decyzja RPP wpłynęła na oprocentowanie kredytów?
Obecnie stopa referencyjna wynosi 5,75%. Oznacza to, że maksymalne oprocentowanie kredytów konsumenckich nie może być wyższe niż 17,5% w skali roku. Wszystkie osoby, które spłacają kredyty gotówkowe, pożyczki, kredyty samochodowe, czy karty kredytowe mogą spodziewać się obniżenia oprocentowania na swoich produktach, a w konsekwencji niższych rat.
Jednak z największym napięciem na każdą decyzję RPP czekają kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyty hipoteczne. To właśnie oni najboleśniej odczuli serię podwyżek stóp procentowych.
Od stycznia 2023 r. WIBOR 3M spadł z 6,99% na 5,67%, a WIBOR 6M z 7,11% na 5,57%[1]. Oznacza to, że spadnie także oprocentowanie kredytów hipotecznych, które opierają się na stawkach referencyjnych WIBOR. Co więcej, jedna i druga stawka jest już niższa niż stopa referencyjna NBP. Należy jednak pamiętać, że rata kredytu hipotecznego nie zareaguje od razu. Jeżeli mamy kredyt hipoteczny oparty o WIBOR 3M, to aktualizacja raty następuje co trzy miesiące.
W związku z reformą wskaźnikową możemy przyglądać się także kredytom ze zmienną stopą procentową, która opiera się o WIRON. Obecnie tylko ING Bank Śląski wprowadził kredyt hipoteczny, który do wyliczenia oprocentowania bierze pod uwagę WIRON1M Stopa Składana. Biorąc jednak pod uwagę wytyczne Narodowej Grupy Roboczej, takich ofert niebawem pojawi się więcej.
O reformie wskaźnikowej przeczytasz na https://bankiwpolsce.pl/.
Na obniżenie rat kredytów nie mogą liczyć osoby, które zaciągnęły kredyt ze stałą stopą procentową, w większości banków obowiązującą przez 5 pierwszych lat od dnia podpisania umowy. Natomiast nowi klienci z pewnością mogą obecnie liczyć na atrakcyjniejsze oferty.
Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronach banków, oprocentowanie nominalne kredytów hipotecznych waha się w okolicach 7,5% - 8%. Sprawdźmy na przykładzie, jakie warunki mogą zaoferować nam poszczególne banki przy założeniu, że chcemy zaciągnąć kredyt hipoteczny na kwotę 400 000 zł i podpisać umowę na 25 lat.
Oczywiście są to dane orientacyjne. Ostateczna oferta zależy od naszej zdolności kredytowej, parametrów nieruchomości, a nawet jej lokalizacji.
Eksperci są w zasadzie zgodni co do tego, że stopy procentowe będą jeszcze niższe niż obecnie. Rynek spodziewa się kolejnych obniżek stóp procentowych jeszcze w tym roku. Przewiduje się, że stopa referencyjna może spaść nawet do 5,25%, a w perspektywie kolejnych 12 miesięcy nawet do 4%. Wszystko będzie oczywiście zależeć od tego, czy inflacja będzie nadal spadać. Najnowsze projekcje NBP dotyczące inflacji poznamy już w listopadzie. Na tej podstawie będziemy mogli ocenić, jak mogą wyglądać kolejne obniżki głównych stóp procentowych.
[1] Wysokość WIBOR 3M i WIBOR 6M na 25 października 2023 r.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl