2016-06-23 05:00:00 Daria Mierzwa/ZUS Oddział w Bielsku-Białej 2684
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna wysyłkę „Informacji o stanie konta ubezpieczonego w ZUS” za 2015r. i apeluje do klientów o uważne przeczytanie tej korespondencji. Dane w niej zawarte dotyczą przyszłości emerytalnej każdego z nas.
- Korespondencja, którą otrzyma z ZUS ok. 20 mln ubezpieczonych to list, w którym zapisana jest historia naszego ubezpieczenia w postaci zgromadzonych przez lata pracy składek. To nasza przyszłość emerytalna. Warto, więc zweryfikować czy kwota składek, o której informuje ZUS zgadza się z naszą wiedzą o nich. Warto też mieć świadomość, co z tych zgromadzonych składek wynika – mówi Ewa Kosowska, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń i Składek centrali ZUS, której podpis widnieje na każdym z wysyłanych obecnie listów.
W terminie do 31 sierpnia 2016r. „Informacje o stanie konta ubezpieczonego w ZUS” za 2015r. otrzyma każdy ubezpieczony urodzony po 31 grudnia 1948 r., który choćby przez chwilę w swoim życiu podlegał pod powszechny system ubezpieczenia społecznego i co za tym idzie, na którego koncie w ZUS zaewidencjonowano choćby jedną składkę emerytalną.
Informację o stanie konta Zakład przesyła listem zwykłym na adres do korespondencji podany w ostatnim dokonanym zgłoszeniu do ubezpieczeń. „Informacja o stanie konta ubezpieczonego w ZUS” za 2015r. zawiera:
- zwaloryzowany kapitał początkowy, czyli „odtworzoną teoretycznie składkę” na ubezpieczenie społeczne za okres pracy przed 1 stycznia 1999r.;
- zwaloryzowaną wartość składek na ubezpieczenie emerytalne;
- nominalną wartość składek na ubezpieczenie emerytalne za 2015r.;
- wysokość składek na subkoncie należnych (obliczonych na podstawie złożonych dokumentów rozliczeniowych) oraz wpłaconych (opłaconych przez płatnika składek);
- zwaloryzowane składki, środki, odsetki za zwłokę i opłatę prolongacyjną ogółem zaewidencjonowane na subkoncie (kwota zawiera środki przekazane przez OFE po umorzeniu 51,5 % jednostek rozrachunkowych oraz środki przekazane przez OFE
w ramach tzw. „suwaka bezpieczeństwa” w związku z ukończeniem przez ubezpieczonego wieku niższego o 10 lat od wieku emerytalnego;
- wartość ogółem kwot zaewidencjonowanych w ZUS, tzw. I filar oraz subkonto;
- dla ubezpieczonych, którzy ukończyli 35 lat wysokość hipotetycznej emerytury wyliczonej w trzech wariantach: (1) kwota, ustalona w oparciu o składki zaewidencjonowane w ZUS na I filar, (2) kwota, ustalona w oparciu o składki zaewidencjonowane na I filar powiększona o kwoty hipotetycznych składek, jakie ubezpieczony mógłby uzyskać pracując do ustalonego dla niego wieku emerytalnego, (3) kwota ustalona w oparciu o składki zaewidencjonowane w ZUS na I filar
i subkoncie;
- składki należne i odprowadzone do otwartego funduszu emerytalnego.
ZUS nie będzie wysyłał „Informacji o stanie konta ubezpieczonego w ZUS” ubezpieczonym, którzy w systemie teleinformatycznym Zakładu utworzyli profil informacyjny, czyli tych, którzy mają założony profil na PUE. Zakres danych objętych informacją, będzie udostępniony w formie elektronicznej.
Dla wszystkich, którzy mogą mieć jakiekolwiek trudności ze zrozumieniem zapisów „Informacji o stanie konta ubezpieczonego w ZUS” Zakład przygotował specjalne wyjaśnienia. Są one dołączone do Informacji. To instrukcja jak krok po kroku czytać IOSK.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl