Wiadomości, Sport, Kultura, Moto 2024-12-21

Bądź na bieżąco


r e k l a m a

Inwestowanie na rachunku maklerskim – jak wygląda w praktyce?

2023-08-01 08:14:06 art partnera 828


Rachunek maklerski pozwala na wykonywanie transakcji, takich jak kupno i sprzedaż instrumentów finansowych. Nie ma innego sposobu, aby uzyskać dostęp do rynków finansowych. Zakłada się go w domu maklerskim lub u wybranego brokera. Na czym polega rachunek maklerski, jak wygląda inwestowanie i w jaki sposób otworzyć konto maklerskie? Dowiedz się!

Inwestowanie

Czym jest rachunek maklerski?

Rachunek maklerski służy do zlecania transakcji kupna i sprzedaży aktywów, jak również do przechowywania papierów wartościowych. Prowadzą go biura i domy maklerskie i jest dostępny w formie elektronicznej. Oznacza to, że inwestor, który jest jego właścicielem, w każdej chwili może uzyskać do niego dostęp przez internet, logując się na konto za pomocą swoich danych.

Nie da się inwestować na giełdzie bez konta maklerskiego. To właśnie brokerzy i domy maklerskie są pośrednikami między rynkiem finansowym a klientem, a narzędziem, które umożliwia przeprowadzenie transakcji, jest rachunek.

Jak założyć konto maklerskie?

Rachunek maklerski można założyć w wybranym domu lub biurze maklerskim. Wiele z nich pozwala zrobić to szybko i wygodnie przez internet. Trzeba jednak spełnićkilka warunków, przede wszystkim:

  • mieć ukończony 18. rok życia,

  • posiadać dokument, który potwierdzi tożsamość,

  • mieć status osoby fizycznej lub prawnej.

Otwieranie rachunku maklerskiego krok po kroku

W Michael / Ström cały proces rejestracji odbywa się przez Internet. Pierwszym krokiem będzie złożenie oświadczenia dot. rozliczenia podatkowego w RP. Następnie wypełniasz formularz rejestracyjny, gdzie podajesz swoje dane kontaktowe (imię, nazwisko, numer telefonu, adres e-mail). Później aktywujesz konto i ustalasz dane do logowania, a następnie wpisujesz dane osobowe. 

W czasie zakładania konta otrzymujesz też ankietę MiFID do wypełnienia. Pozwala ona ocenić poziom Twojej wiedzy i doświadczenia na temat inwestowania w instrumenty finansowe. Na jej podstawie otrzymaszofertę obejmującą produkty dopasowane do zasobu wiedzy oraz akceptowanego ryzyka. Jeśli ankieta będzie wypełniona błędnie, doradca skontaktuje się z Tobą, zanim Twoje konto maklerskie zostanie utworzone.

MiFID (ang. Markets in Financial Instruments Directive) jest europejską dyrektywą, która dotyczy rynku instrumentów oraz produktów finansowych. Ustala ona jednolite ramy i wymagania prawne dla domów maklerskich, banków oraz innych podmiotów, które prowadzą działalność maklerską na terenie Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii i Liechtensteinu. Ma na celu:

  • ujednolicenie i zwiększenie bezpieczeństwa klientów,

  • zachowanie przejrzystości i spójności funkcjonowania banków oraz innych instytucji finansowych,

  • wzrost konkurencyjności na rynku instrumentów finansowych.

Podmioty są zobowiązane do:

  • dostarczania klientom jednoznacznych informacji,

  • działania w interesie klientów,

  • oferowania produktów dopasowanych do poziomu wiedzy i doświadczenia klientów.

Rachunek możesz też założyć osobiście, w siedzibie wybranego domu maklerskiego. Niektóre instytucje mogą pobierać opłaty za otwarcie i prowadzenie rachunku, choć obecnie coraz częściej oferują to bezpłatnie, tak jak w przypadku Michael / Ström Dom Maklerski.

Na czym polega rachunek maklerski?

Rachunek maklerski służy do przechowywania papierów wartościowych oraz innych instrumentów finansowych, a także do obracania nimi. Na tym koncie zapisują się informacje o wszystkich dokonanych przez inwestora transakcjach i zakupionych akcjach. 

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia inwestycji jest wpłacenie depozytu, czyli przelanie określonej kwoty na rachunek. Ważne, aby środki te nie były potrzebne w codziennym życiu, ponieważ z inwestowaniem wiąże się ryzyko utraty części lub całości zainwestowanych środków.  

Gdy pieniądze trafią na rachunek, można rozpocząć działanie. Konkretne kroki będą się różnić w zależności od wybranych instrumentów, jednak podstawa jest niezmienna – dzięki koncie maklerskiemu można otwierać i zamykać pozycje kupna oraz sprzedaży instrumentów finansowych.

Inwestor samodzielnie inwestuje m.in. w akcje notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Aby kupić akcje, należy określić spółkę, liczbę akcji oraz cenę, jaką klient jest w stanie zapłacić. Można również ustalić, czy transakcja ma mieć okres ważności, czy wygasnąć wraz z zamknięciem sesji na GPW lub w ustalonym dniu. 

Kolejne parametry dotyczą tego, czy operacja będzie zrealizowana w całości, czy zostanie podzielona na części – w takim wypadku np. 5 z 10 akcji może być kupionych w jednym czasie, a pozostałe w innym momencie, gdy będą dostępne.

Akcje i obligacje

Jak zarabiać na akcjach? To proste – kiedy firma się rozwija, jej akcje drożeją. Jeżeli wypłaca ona dywidendy, inwestor, który zakupił akcje, ma do nich prawo. Może ponadto sprzedać swoje papiery wartościowe, aby zarobić na wzroście ich ceny w czasie. 

Inaczej działają obligacje. Zarówno te emitowane przez skarb państwa, jak i korporacje, są papierami dłużnymi. Oznacza to, że osoba, która je kupuje, udziela pożyczki emitentowi. On zaś zobowiązuje się, że po ustalonym czasie odda środki, a po drodze wypłaci odsetki, które będą stanowić zysk. 

W jaki sposób kupić te aktywa? Emisje obligacji korporacyjnych są jednym ze sposobów, aby nabyć je na rynku pierwotnym, wprost od dystrybuujących je firm. Można również skorzystać z pomocy domów maklerskich i zdecydować się na papiery, które oferują, lub kupić obligacje na rynku wtórnym, od innego inwestora.

Artykuł sponsorowany.

 


Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl


r e k l a m a

    Wyszukaj w SN

    Ostatnio dodane


    Autorzy fałszywego alarmu bombowego w rękach policji
    2024-12-21

    Autorzy fałszywego alarmu bombowego w rękach policji

    Ewakuowano ponad 60 osób z Domu dla Bezdomnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Polic...

    Jan Dąmbrowski ps. Rekin, uczestnik powstania warszawskiego odebrał dyplom Zasłużonego dla Miasta Bielska-Białej
    2024-12-21

    Jan Dąmbrowski ps. Rekin, uczestnik powstania warszawskiego odebrał dyplom Zasłużonego dla Miasta Bielska-Białej

    Jan Dąmbrowski ps. Rekin - mieszkający w Bielsku-Białej uczestnik powstania warszawskiego ...

    Jak działa kalkulator frankowicza i jak może pomóc w walce z kredytem frankowym?
    2024-12-20

    Jak działa kalkulator frankowicza i jak może pomóc w walce z kredytem frankowym?

    Kalkulator frankowicza to narzędzie, które zyskuje na popularności wśród osób zmagających ...

      Popularne Artykuły


      Światła do jazdy dziennej: Przepisy i wymogi prawne
      2024-12-19

      Światła do jazdy dziennej: Przepisy i wymogi prawne

      Wprowadzenie do użytku świateł do jazdy dziennej (DRL) było ważnym krokiem w kierunku zwię...

      Wyjątkowy czas w Bielsku-Białej
      2024-12-18

      Wyjątkowy czas w Bielsku-Białej

      Jest taki dzień, a nawet trzy dni, kiedy Bielsko-Biała zamienia się w świąteczną krainę wy...

      Medalowe akrobatki
      2024-12-20

      Medalowe akrobatki

      W Rzymie reprezentantki Studia Akrobatyki Powietrznej w Bielsku-Białej spisały się dosłown...

      Super-Nowa

      ul.Młyńska 69/3, 43-300 Bielsko-Biała

      :

      :

      : redakcja@super-nowa.pl


        SN - INFORMACJE BIELSKO