Na zdolność kredytową składa się wiele różnych kryteriów, takich jak dochody, wydatki, sytuacja rodzinna, czy historia kredytowa. Bez względu na to, jak wygląda Twoja zdolność kredytowa, kredyt otrzymasz z pomocą dobrego pośrednika - https://splatakredytow.pl/.
Jak bank sprawdza zdolność kredytową?
Pozyskanie odpowiedniego kredytu bywa często sporym wyzwaniem. Nie wystarczy bowiem jedynie samo wypełnienie wniosku i oczekiwanie na to, aż pieniądze trafią na nasze konto. Staranie się o większe wsparcie finansowe udzielane przez bank to często długi proces, a złożenie wniosku to dopiero początek. Po otrzymaniu przez bank naszego pisma, przystępuje on do analizy przesłanego wniosku oraz sprawdzenia naszej zdolności kredytowej. Nierzadko jest to długotrwały proces, który ma na celu skrupulatne zweryfikowanie naszej rzetelności i sytuacji finansowej. Po jakie środki sięga bank, sprawdzając naszą zdolność kredytową?
Jedną z czynności, które bank wykonuje w celu zweryfikowania naszej zdolności kredytowej, jest odwiedzanie różnego rodzaju baz dłużników, takich jak BIK lub KRD. Tego typu instytucje finansowe mają bowiem swobodny wgląd do historii kredytowej wnioskodawców. Dzięki temu są w stanie stwierdzić, czy dana osoba posiadała w przeszłości zobowiązania, w przypadku których występowały problemy z ich terminową spłatą.
W bazach dłużników znajdują się informacje na temat kwot określonych kredytów, pożyczek i innych zobowiązań. Pracownik banku może też sprawdzić, jak duże opóźnienia zauważalne były w spłacie kolejnych rat. Oprócz tego bazy udostępniają dane dotyczące nieuregulowanych do tej pory długów.
Składając wniosek o kredyt, możemy spodziewać się konieczności złożenia wraz z nim niezbędnych dokumentów, które pomogą instytucji zweryfikować naszą wiarygodność. Mowa tu między innymi o zaświadczeniu o zatrudnieniu i dochodach, które jest dowodem na to, że regularnie otrzymujemy wynagrodzenie, dzięki któremu będziemy w stanie uregulować należności dla banku po zaciągnięciu kredytu. Konieczne może być także dołączenie kopii umowy zawartej z naszym pracodawcą.
Bank może również zwrócić się z prośbą o dostarczenie wyciągu z konta bankowego lub oficjalnego zaświadczenia o dochodach, które wystawiane jest przez ZUS lub Urząd Skarbowy. Istnieje zatem wiele sposobów na zweryfikowanie faktu otrzymywania przez wnioskodawcę określonych dochodów.
Osoby wnioskujące o przyznanie kredytu często zastanawiają się, czy istnieje szansa na to, że pracownik banku zadzwoni do pracodawcy w celu zweryfikowania tego, czy podane we wniosku dane są prawdziwe. Wprawdzie nie jest to częstą praktyką, jednak zdarza się, że banki korzystają z tego typu środków. Nasz pracodawca ma jednak prawo odmówić udzielenia informacji w tym temacie. W takiej sytuacji istnieją dwie możliwe opcje. Gorsza z nich oznacza, że bank na tym etapie odrzuci nasz wniosek. Korzystna opcja wiąże się z tym, że pracownik zajmujący się naszą sprawą sięgnie po inne rozwiązanie. Najprawdopodobniej będzie to prośba o przedłożenie zaświadczenia o naszych zarobkach pochodzące z US lub ZUS.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl