2020-12-30 12:41:58 Artykuł Partnera 1289
Dla większości użytkowników zakup komputera ogranicza się do zamówienia gotowego zestawu zawierającego wszystkie podzespoły i akcesoria. Jednak kupowanie poszczególnych elementów i samodzielne złożenie urządzenia może być tańsze. Jednocześnie takie rozwiązanie pomoże precyzyjnie dopasować konfigurację komputera do potrzeb konkretnego użytkownika.
Zakup całego nowego zestawu komputerowego to dość spory wydatek. Oprócz stacji roboczej potrzebujemy również monitora, głośników, klawiatury, myszy oraz słuchawek. Złożenie PC samodzielnie jest lepszym i tańszym rozwiązaniem. Kupując poszczególne elementy komputera, możemy wybrać nie tylko nowe, ale również używane, poleasingowe podzespoły, które są dużo tańsze od tych fabrycznie pakowanych. Decydując się na sprzęt poleasingowy, zyskujemy pewność, że nabyte części są dobrej jakości. Podzespoły poleasingowe, jak dyski, procesory, karty graficzne, pochodzą z demontażu z komputerów trafiających do sprzedaży po umowie leasingu.
Procesor to kluczowy element komputera. Ma duże znaczenie, ponieważ wpływa na wydajność urządzenia. Zanim wybierzemy odpowiedni procesor, warto się zastanowić, czego od niego oczekujemy. Jeśli komputer będziemy używali tylko do pracy biurowej lub przeglądania internetu, możemy postawić na słabszy procesor (np. Intel Core i3). Jeśli jednak urządzenie będzie wykorzystywane do grania lub do tworzenia grafiki, wtedy lepiej wybrać wydajniejszy procesor (np. Intel Core i5 lub i7). Takie podzespoły bez problemu znajdziemy w dobrej cenie w sklepach ze sprzętem poleasingowym (np. Laurem.pl).
Takie podzespoły jak dysk, pamięć czy karta graficzna, podobnie jak procesor, należy dobierać indywidualnie w zależności od potrzeb. Jeśli zamierzamy używać komputera do niewymagających czynności, wystarczy nam pamięć RAM od 4 do 8 GB, dysk SSD 256 GB i karta graficzna zintegrowana z płytą główną. Natomiast składając komputer dla gracza, lepiej postawić na większą pamięć RAM (od 12 do 16 GB), pojemny dysk SSD i mocną kartę dedykowaną nVidia lub AMD.
Jeszcze lepsze parametry komputera przydadzą się grafikowi. W tym przypadku pamięć RAM powinna być większa niż 16 GB, dyski muszą mieć dużą pojemność i współpracować z interfejsem SAS, warto także nabyć profesjonalną kartę graficzną z certyfikatem ISV. Podzespoły takie można również znaleźć w sklepach oferujących sprzęt poleasingowy.
Samodzielne złożenie komputera nie wymaga zbyt wiele wysiłku, jednak niezbędna jest w tym wypadku chociaż podstawowa wiedza informatyczna. Kompletując części, warto wybrać podzespoły poleasingowe, które są dobrej jakości, a kosztują dużo mniej niż nowe komponenty.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl