Faktoring to wygodna forma finansowania przedsiębiorstwa, która umożliwia zachowanie płynności finansowej. Jak faktoring działa w praktyce i czy jest opłacalny?
Odroczone terminy płatności za wykonane usługi lub wydane towary potrafią sparaliżować przedsiębiorstwo. Usługa wykonana, ale na przelew od kontrahenta trzeba jeszcze poczekać. Za to zbliża się termin należnych podatków do US, za towar trzeba zapłacić, o wypłatach dla pracowników nie wspominając. Wielu przedsiębiorców w Polsce zna te problemy.
Faktoring to usługa świadczona przez instytucje finansowe. Dzięki niej możesz zamienić faktury na gotówkę. Jak to wygląda w praktyce? Przedsiębiorca przekazuje do firmy świadczącej usługę faktoringu fakturę lub faktury z odroczonym terminem płatności. Faktor (instytucja finansowa) wypłaca przedsiębiorcy nawet w 5 minut pieniądze z faktur, na które musiałby czekać 30, 60 a nawet 90 dni. Kwota wypłacana może wynosić do 100% wartości faktury netto lub 80–90% brutto. Przelew od faktora może znaleźć się na koncie przedsiębiorcy nawet w ciągu kilku minut. Faktoring pozwala uzyskać środki finansowe niemal bezpośrednio po wystawieniu faktury.
Do finansowania faktoringiem przekazać można wyłącznie faktury, które nie są przeterminowane. To bardzo praktyczne rozwiązanie, gdy firma wystawia faktury z odroczonym terminem płatności.
Faktoring to złożona usługa finansowa, której koszt jest ustalany na podstawie kilku elementów składowych. Pobierane opłaty zawierają mi.n. procentową prowizję od sfinansowanej faktury. Na wysokość opłaty wpływa wysokość przyznanego limitu faktoringowego oraz to, jaką formę faktoringu wybierze przedsiębiorca. Biorąc pod uwagę koszty, jakie mogą wiązać się z utratą płynności finansowej firmy, to faktoring jest bardzo opłacalnym rozwiązaniem.
Koszty faktoringu możesz łatwo sprawdzić, korzystając z narzędzi udostępnianych przez faktorów, np. NFG – na stronie faktora znajdziesz intuicyjny kalkulator, za pomocą którego łatwo obliczysz koszty faktoringu.
Usługa faktoringu podlega opodatkowaniu, dlatego dla faktoranta (przedsiębiorcy lub usługodawcy korzystającego z faktoringu) stanowi koszt uzyskania przychodu w świetle zapisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Faktura wystawiona przez faktora może stanowić zatem podstawę do odliczenia podatku naliczonego. Uprawnienie do odliczenia faktorant uzyskuje jednak wyłącznie w sytuacji, gdy zbywana wierzytelność pozostaje w zakresie przedmiotu prowadzonej przez faktoranta działalności gospodarczej.
Do zalet faktoringu można zaliczyć:
Nawet jeśli masz zabezpieczone środki na bieżące zobowiązania, to skorzystanie z faktoringu może okazać się dobrym sposobem, aby złapać wiatr w żagle i odrobinę przyspieszyć rozwój swojej firmy. Umożliwi ci to zaufany partner – faktor, który będzie finansował twoje faktury na jasnych zasadach.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl