W praktyce polskich przedsiębiorstw odroczone terminy płatności są standardem. Korzystne dla jednej strony umowy mogą wywołać problemy finansowe u drugiej. Utrata płynności finansowej to prosta droga do pogorszenia wizerunku wśród kontrahentów oraz w dalszej perspektywie do upadłości. Dowiedz się, jak możesz zmniejszyć negatywne skutki kredytów kupieckich dzięki faktoringowi.
Kredyt kupiecki to określenie na zjawisko, w którym sprzedawca udziela kupującemu prawa do płatności za produkty lub usługi w odroczonym terminie, który wynosi np. 2 tygodnie, 30 czy 90 dni.
Realizacja umowy po stronie sprzedawcy odbywa się bez zmian. Usługa jest wykonywana od razu lub dochodzi do niezwłocznego przeniesienia własności produktów na kupującego. Mimo to sprzedawca nie otrzymuje płatności po realizacji swojej części umowy i musi czekać na nadejście terminu płatności oznaczonego w fakturze.
Na skutek kredytu kupieckiego sytuacja sprzedawcy staje się niezwykle trudna. Przez to, że nie otrzymuje on zapłaty z tytułu swojej wierzytelności, może nie mieć środków na regulowanie bieżących zobowiązań. Czekanie na pieniądze wpływa na gorszą wypłacalność w stosunku do kolejnych podmiotów. Taki stan rzeczy stanowi zamknięte koło i powoduje powstawanie zatorów płatniczych.
W utrzymaniu płynności finansowej pomoże faktoring. Usługa polega na szybkiej zamianie faktur z odroczonym terminem płatności na gotówkę i wypłaceniu należności nimi objętych niezwłocznie. Dzięki temu możliwe jest dalsze prowadzenie działalności gospodarczej bez ryzyka niewypłacalności.
Faktoring jest coraz bardziej popularny wśród mikroprzedsiębiorców. Wybierać możesz spośród kilku jego rodzajów (np. faktoring cichy lub jawny). Dzięki temu z pewnością dobierzesz rozwiązanie dostosowane do swoich indywidualnych potrzeb. Faktoring wyeliminuje problem zatorów płatniczych i pozwoli zachować płynność finansową firmy. Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z finansowania faktur, kredyty kupieckie przestaną być zagrożeniem dla Twojego biznesu.
Faktoring jest często porównywany w skutkach do kredytów i pożyczek. Podobieństwo, mimo że występuje, jest jednak niewielkie. Faktoring nie zmusza do zaciągania nowych zobowiązań, a jedynie uwalnia należności, które już powstały w wyniku realizacji kontraktu pomiędzy przedsiębiorcami i udokumentowania tego faktu przy pomocy faktury VAT z odroczonym terminem płatności.
Dodatkowo faktoring obejmuje znacznie mniej formalności. Umowa jest zawierana w 100% przez internet, bez formalności i dokumentacji. Środki możesz przeznaczyć na dowolny cel i nie nie musisz dokonywać ustaleń w tym zakresie tak jak na przykład w odniesieniu do kredytu.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl