2021-08-05 10:58:55 Artykuł Partnera 1452
Dobrej jakości drewniane komody, stoły i krzesła zachowają swoje walory użytkowe i estetyczne przez długi czas, jeśli będzie się o nie odpowiednio dbać. Zaletą mebli z drewna jest to, że nie trzeba wymieniać ich na nowe, nawet jeśli utracą swoje pierwotne piękno wraz z upływem czasu. Wystarczy poddać je renowacji, aby diametralnie odmienić ich dotychczasowy wygląd i utraconą efektowność. Drewniane meble powinny być konserwowane, dzięki czemu będą w stanie służyć użytkownikom przez wiele lat w swojej niezmienionej formie. Pora zastanowić się nad tym, jak właściwie o nie dbać, aby móc zaoszczędzić pieniądze na zakup nowych.
Drewniane stoły z wyeksponowanym usłojeniem i naturalnym wybarwieniem prezentują się niezwykle efektownie i mogą być takie przez długi czas, jeśli będą regularnie poddawane zabiegom konserwacyjnym. Drewno jest niezwykle wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i niekorzystne czynniki zewnętrzne, jeśli zostanie odpowiednio zabezpieczone. Może być lakierowane, woskowane, malowane. W zależności od wybranej metody, uzyska się odmienny efekt końcowy. Meble drewniane są ponadczasowe, uniwersalne, odnajdą się praktycznie w każdym stylu wnętrzarskim. Moda na naturalne materiały we wnętrzach cieszy się niesłabnącą popularnością, a zakup mebli z drewna będzie długoterminową inwestycją. Posłużą użytkownikowi do końca życia, wystarczy je zakonserwować. W ten sposób można dać im drugie życie, podnieść walory estetyczne. Każdy kawałek jest unikalny, odznacza się niepowtarzalnymi sękami i spękaniami. Meble drewniane wprowadzają do wnętrza elegancję i przytulność, dlatego zawsze będą idealnym wyborem.
Meble drewniane powinny być chronione przed wodą i wilgocią, które ma destruktywny wpływ na ich powierzchnię. Stawianie mokrych szklanek i gorących naczyń na drewniane meble nie jest dobrym pomysłem. Zaszkodzić może im także niewłaściwa pielęgnacja. Do ich czczenia nie można używać silnych detergentów, nie sprawdzą się też gotowe spraye. Wystarczająca będzie wełniana/bawełniana szmatka nasączona w ciepłej wodze. Jest wiele domowych sposobów na konserwację mebli drewnianych. Meble drewniane można myć miksturą przygotowaną z litra ciepłej wody i soku z jednej cytryny. Wystarczy przetrzeć tym drewnianą powierzchnię, a po kilkunastu minutach wypolerować ją ścierką. W przypadku drobnych uszkodzeń i zadrapań można wetrzeć w drewno wazelinę, a po jej wchłonięciu zetrzeć szmatką pozostałości. Z kolei do czyszczenia mebli dębowych godny polecenia będzie ocet winny i oliwa z oliwek wymieszać z wodą. Do mebli olejowanych i lakierowanych nadaje się to idealnie. Wystarczy spryskać powierzchnię, pozostawić do wchłonięcia i wypolerować. Komody, półki na książki i serwantki można zakonserwować woskiem. Z kolei w przypadku stołu najlepszą techniką konserwacji będzie lakierowanie, które zabezpieczy drewno przed wodą, zabrudzeniami i zarysowaniami. Lakier może być matowy lub z połyskiem. Jeśli komuś zależy na przyciemnieniu drewna, to woskowanie będzie idealną opcją.
Oleje i woski są produktami naturalnymi, ekologicznymi, które świetnie sprawdzają się do renowacji drewna. Pozwalają przywrócić utracone piękno drewnianym powierzchniom. W sprzedaży nie brakuje gotowych zestawów do przeprowadzenia zabiegów konserwacyjnych w domowym zaciszu. Pierwszym krokiem jest odpylanie powierzchni mebla, trzeba pozbyć się tłustych plam i zabrudzeń, czyli odtłuścić powierzchnię (np. za pomocą benzyny ekstrakcyjnej). Następnym krokiem jest zmatowienie powierzchni papierem ściernym wzdłuż słoi, podążając za rysunkiem drewna. Potem należy ponownie odpylić powierzchnię suchą ścierką, po czym można przystąpić do aplikacji oleju lub wosku. Wystarczy nałożyć niewielką ilość preparatu. Po kilku minutach nadmiar oleju/wosku wyciera się do sucha ścierką i pozostawia meble do wyschnięcia na całą dobę.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl