2021-11-24 17:21:47 Artykuł Partnera 1321
Zakup mieszkania to ważna i niełatwa decyzja. Bez względu na to, czy lokal ma nam służyć jako miejsce do zamieszkania, czy jako inwestycja, warto rozważyć zakup nieruchomości w drodze przetargu. Kto może do niego przystąpić i jakie warunki należy spełnić?
Przetargi, zarówno na sprzedaż mieszkań, jak i domów, działek czy lokali użytkowych, ogłaszane są w całej Polsce. Ich organizacją zajmują się zazwyczaj spółdzielnie, urzędy miasta, gminy, spółki Skarbu Państwa. Zakup mieszkania w drodze przetargu to nierzadko doskonała okazja do nabycia nieruchomości poniżej ceny rynkowej, w dodatku położonej w dogodnej lokalizacji. Nic więc dziwnego, że takie takie transakcje cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony potencjalnych nabywców.
Informacje o przetargach mieszkaniowych można znaleźć między innymi na oficjalnych stronach internetowych ich organizatorów (np. spółdzielni, urzędu gminy), a także w lokalnej prasie czy na portalach ogłoszeniowych. Warto również na bieżąco śledzić serwis Listaprzetargow.pl, który w jednym miejscu gromadzi ogłoszenia przetargów i licytacji na sprzedaż nieruchomości z całej Polski. Dużą zaletą serwisu jest możliwość korzystania z wyszukiwarki i filtrów, które ułatwiają znalezienie ogłoszeń sprzedaży nieruchomości w interesującej nas lokalizacji, o konkretnym metrażu czy też w przystępnym dla nas przedziale cenowym.
Podstawowa czynność to dokładne zapoznanie się z treścią ogłoszenia o przetargu. Dzięki temu dowiemy się, kto może wziąć w nim udział. Większość przetargów to tzw. przetargi nieograniczone, dostępne dla każdego. Zdarzają się jednak przetargi ograniczone, w których mogą wziąć udział tylko określone osoby, np. mieszkańcy danej gminy. W ogłoszeniu, oprócz danych organizatora przetargu, terminu, formy i miejscu jego przeprowadzenia, znajdziemy również szczegółowy opis sprzedawanej nieruchomości (m.in.: adres, metraż, liczba i rodzaj pomieszczeń, opis stanu prawnego i technicznego lokalu), jej cenę wywoławczą oraz wysokość wadium, które należy wpłacić w wyznaczonym terminie, aby móc wziąć udział w przetargu.
W sytuacji, gdy jesteśmy zainteresowani nabyciem oferowanego w ten sposób mieszkania, warto poświęcić swój czas, aby zobaczyć nieruchomość na własne oczy (organizatorzy przetargów zamieszczają w ogłoszeniu informację o terminach dni pokazowych). To nam pozwoli ocenić rzeczywisty stan techniczny lokalu i np. oszacować, czy mieszkanie wymaga remontu i jak bardzo będzie on kosztowny. Ważne jest również zapoznanie się z księgą wieczystą mieszkania (jeśli jest już prowadzona), aby upewnić się, że na nieruchomości nie ciążą żadne zobowiązania. Każde ogłoszenie o przetargu zawiera dane kontaktowe do osoby, która może udzielić nam więcej informacji o mieszkaniu. Jeśli coś jest dla nas niejasne, to warto dopytać o szczegóły.
Przed przystąpieniem do przetargu należy skompletować wszystkie wymagane dokumenty, których lista znajduje się zawsze w ogłoszeniu i regulaminie przetargu. Dokumenty najlepiej jest dostarczyć osobiście, aby uniknąć opóźnienia spowodowanego przez pocztę. Trzeba pamiętać o tym, że każdy chętny do udziału w przetargu musi obowiązkowo wnieść wadium. Inaczej przystąpienie do przetargu nie będzie możliwe. Jeśli nasza oferta nie wygra przetargu, wadium zostanie nam zwrócone, w przeciwnym razie zostanie zaliczone na poczet kwoty za zakup mieszkania.
Jeżeli uda nam się wygrać przetarg, organizator zawiadomi nas o miejscu i terminie zawarcia aktu notarialnego umowy sprzedaży. Na podpisaniu umowy koniecznie trzeba się stawić, inaczej sprzedający może odstąpić od zawarcia umowy i zachować wpłacone wadium. Jeśli w danym terminie nie możemy stawić się na podpisanie aktu notarialnego, należy koniecznie poinformować o tym organizatora przetargu. Przed spotkaniem z notariuszem należy wpłacić całość kwoty za zakup mieszkania.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl