Nie da się ukryć, że w obecnej rzeczywistości spotykamy się z alkoholizmem nad wyraz często. Najgorszym faktem jest jednak to, że nikt nie mówi o tym problemie głośno. Sami alkoholicy starają się zrobić wszystko, by problem ten nie ujrzał światła dziennego. Wynika to przede wszystkim ze strachu przed odrzuceniem i strachu przed brakiem zrozumienia.
Alkoholicy zwykle nie są wstanie stawić czoła tej chorobie samodzielnie. Wobec tego niezbędne staje się udzielenie im odpowiedniego wsparcia i pomocy. Nie każdy jednak jest świadomy jak można odbić się od dna i powrócić do pełni normalnego życia, w którym nie pojawi się już nawet jedna kropla alkoholu. Leczenie alkoholizmu dla wielu uzależnionych może być ostatnią szansą. Wobec tego co warto o nim wiedzieć?
Alkoholizm jest niezwykle podstępnym i wieloetapowym schorzeniem, okazuje się, że atakuje ono krok po kroku i niezwykle powoli. Na początku swojej drogi z uzależnieniem, alkoholik nie może mówić jeszcze o alkoholizmie. Początkowo alkoholik jedynie sięga często po jeden lub dwa kieliszki po to, by poprawić sobie nastrój. Niemniej jednak kiedy możemy mówić o zaawansowanej postaci alkoholizmu? Okazuje się, że wskazuje na to szereg zaawansowanych objawów. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę, że o alkoholizmie można mówić w momencie, kiedy alkoholik czuje ogromną, podświadomą chęć do sięgnięcia po kolejny kieliszek. Nie jest on wstanie nawet na chwilę oderwać swoich myśli od alkoholu, a jego życie zaczyna się obracać tylko wokół chęci zdobycia kolejnej butelki. Alkoholizm rozwija się dalej w momencie, kiedy alkoholik decyduje się na poświęcenie własnego życia i obowiązków tylko po to, by poszukiwać kolejnych dawek toksycznej substancji. Co więcej jego bliscy coraz częściej muszą szukać konkretnych wymówek, by usprawiedliwić nieobecność alkoholika w pracy. O alkoholizmie mówi się również w momencie, kiedy alkoholik wycofuje się życia społecznego i unika kontaktów towarzyskich. Alkoholizm jest jednak chorobą, z którą trzeba podjąć walkę, gdyż jest to jedyny sposób na to, by odbić się od dna i rozpocząć nowe życie.
Leczenie alkoholizmu to proces niezwykle skomplikowany i jednocześnie wieloetapowy. Zwykle trwa on przez lata jednak jest to jedyna szansa na to, by alkoholik mógł powrócić do normalnego życia. Nie da się ukryć, że w niektórych przypadkach ośrodek terapii uzależnień jest niezbędny. Do tych przypadków zalicza się chociażby moment, w którym alkoholik całkowicie traci kontakt z rzeczywistością i wycofał się na stałe z życia społecznego. Co więcej pojawiają się również coraz bardziej zaawansowane objawy alkoholizmu, szczególnie objawy fizyczne, które są jasnym sygnałem tego, że alkoholik nie może dłużej już zwlekać i natychmiast powinien on podjąć leczenie. Pamiętajmy, że na leczenie nigdy nie jest za późno, a zbyt późna reakcja może nieść za sobą ogromne konsekwencje.
Techniki które są wykorzystywane w leczeniu alkoholizmu sprowadzają się do tradycyjnej formy terapii, a także terapii farmakologicznej. Terapia psychologiczna, polega na uświadamianiu pacjenta odnośnie tego, że zaistniał pewien problem i musi on zostać rozwiązany. W jej ramach można prowadzić terapię z pacjentem zarówno indywidualnie jak i grupowo. To właśnie grupowe techniki leczenia alkoholizmu okazują się o wiele skuteczniejsze. Wówczas pacjenci spotykają się z osobami, które mają do przebycia dokładnie tę samą drogę i tkwią w tym samym problemie. Terapię indywidualną stosuje się w momencie, kiedy pacjent z powodu głodu alkoholowego, nie może opanować agresji i negatywnych emocji. Jednym z miejsc, w którym można zacząć leczenie alkoholizmu jest Ośrodek terapii uzależnień Dezyderata.
Terapia farmakologiczna jest dość rzadko stosowana. Zwykle są to tak zwane "wszywki", które mają skutecznie zniechęcić pacjenta do spożywania alkoholu.
Po leczeniu alkoholizmu, niepijący już alkoholik pozostaje sam ze swoją silną wolą i chęcią wytrwania w trzeźwości. Oczywiście w dalszym ciągu, w sytuacjach kryzysowych może on liczyć na wsparcie psychologa lub terapeuty. Niemniej jednak na samym początku, by wytrwać trzeźwości należy unikać sytuacji, w której pojawi się alkohol. Po zakończeniu terapii niepijący alkoholicy muszą się nauczyć nie reagować na alkohol, jednak na samym początku muszą go unikać. Co więcej, pomocą w wytrwaniu w trzeźwości mogą okazać się grupy wsparcia jak np. grupa Anonimowych Alkoholików.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl