Przekonaj się, co powinno się w niej znaleźć, aby zapewnić mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze.
Podstawą zdrowej diety dziecka jest różnorodność. Powinny się w niej znaleźć wszystkie główne grupy pokarmowe: warzywa, owoce, białka, węglowodany i zdrowe tłuszcze.
Warzywa i owoce: Są źródłem niezbędnych witamin i minerałów. Dobrze jest podawać je w każdym posiłku, w różnych formach: surowe, gotowane czy w formie smoothie.
Białko: Jest kluczowym makroskładnikiem dla rozwoju mięśni i regeneracji organizmu. Jego dobrymi źródłami są chude jaja, produkty mleczne, ryby czy chude mięso. Warto pamiętać o białku roślinnym, które można znaleźć w produktach takich jak rośliny strączkowe czy orzechy.
Węglowodany: Produkty zbożowe, najlepiej w wersji pełnoziarnistej, dostarczą dziecku niezbędnej energii. Produkty takie jak brązowy ryż, pełnoziarnisty makaron czy chleb razowy dostarczą nie tylko energii, ale również błonnika i składników mineralnych.
Zdrowe tłuszcze: Oliwa z oliwek, oleje roślinne, orzechy i awokado to źródła nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Tego lepiej unikać:
Węglowodany proste: Napoje gazowane, nadmiar słodyczy i produktów o wysokiej zawartości węglowodanów prostych, może prowadzić do problemów zdrowotnych.
Dodatki chemiczne: Konserwanty, barwniki i wzmacniacze smaku są częstym dodatkiem w wysokoprzetworzonej żywności. Lepiej unikać produktów o zbyt długim składzie.
Fast Food i przekąski: Pomimo ich atrakcyjności dla dzieci, są one najczęściej bogate w tłuszcze nasycone i zawierają dużo soli.
Oto, jak może wyglądać przykładowy dzienny jadłospis dziecka.
Śniadanie: Powinno być bogate w białko i węglowodany złożone, np. jajecznica na oliwie z oliwek z dodatkiem warzyw i kromką pełnoziarnistego pieczywa.
Drugie śniadanie: Może składać się z jogurtu naturalnego i owoców. Dostarczy dziecku energii i będzie lekkostrawne.
Obiad: To ważny posiłek w ciągu dnia i powinien być jak najlepiej zbilansowany. Idealny obiad to na przykład porcja roślin strączkowych, ryby lub chudego mięsa, dużo warzyw i brązowy ryż.
Podwieczorek: Tutaj znakomicie sprawdzi się na przykład smoothie warzywno-owocowe lub z dodatkiem orzechów.
Kolacja: Powinna być lekkostrawna, ale też sycąca. Dobre są dania na bazie białka roślinnego, jak np. sałatka z ciecierzycą, fasolą czy coraz popularniejszym tofu.
Czasem nie wszystkie ważne witaminy, minerały oraz inne składniki odżywcze jesteś w stanie dostarczyć dziecku wraz z dietą. Te suplementy mogą być korzystne w diecie Twojego dziecka:
- Witamina D - naturalnie jest ona syntetyzowana w skórze pod wpływem słońca, ale jesienią i zimą nie jesteśmy wstanie dostarczyć jej wystarczająco dla naszego organizmu, dlatego zaleca się jej suplementację w tym okresie.
- Witamina C - czasem warto podawać ją dziecku w okresie jesienno-zimowym, gdy panuje większa podatność na różne infekcje. Witamina C wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego.
- Kwasy omega-3 - są niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania m.in. układu nerwowego. Najlepszym źródłem wielu z nich są ryby. Jeśli Twoje dziecko ma ich zbyt mało w diecie, możesz rozważyć suplementację tymi kwasami. Pamiętaj, aby w trosce o zdrowie dziecka wybierać jak najbardziej naturalne suplementy, takie jak Naturell.
Suplementy Naturell - ważny element zdrowego życia
Suplementy Naturell są inspirowane potężną, czystą szwedzką naturą. Ich celem jest dostarczenie Ci i Twojemu dziecku dokładnie tego, czego potrzebuje Twój organizm, w najwyższej możliwej jakości. W ofercie suplementów Naturell znajdziesz zarówno klasyczne witaminy dla dzieci, witaminy dla nastolatków, i dorosłych, składniki mineralne, naturalne ekstrakty roślinne o udowodnionym działaniu.
Naturell na metylowane-aktywne, organiczne i naturalne składniki w swoich suplementach.
Na wielu produktach znajdziesz też informację o tzw. czystym składzie. Oznacza to, że produkty nie zawierają składników wypełniających, barwników oraz konserwantów syntetycznego pochodzenia.
Piśmiennictwo
https://ncez.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2021/03/normy_zywienia_2020web.pdf
https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/what-should-you-eat/protein/
https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/talerz-zdrowego-zywienia/
Płudowski P, Kos-Kudła B, Walczak M, et al. Guidelines for Preventing and Treating Vitamin D Deficiency: A 2023 Update in Poland. Nutrients. 2023;15(3):695. Published 2023 Jan 30. doi:10.3390/nu15030695
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl