W Bielsku-Białej i okolicach już za kilkadziesiąt złotych można stać się użytkownikiem bardzo szybkiego łącza światłowodowego FTTH (ang. Fiber to the Home – światłowód do domu), a za około 100 zł ściągać dane z zawrotną prędkością 1 gigabita! Aby jednak na swoim komputerze zobaczyć, że nowy Internet jest rzeczywiście szybki, konieczne jest zastosowanie odpowiedniej klasy routera. Dodatkowo, szybkie łącze otwiera przed użytkownikiem zupełnie nowe możliwości i pozwala skorzystać z wielu ciekawych funkcji, o ile wspiera je domowy router. Zobaczmy, na co należy zwrócić uwagę przy jego wyborze.
Główną rolą routera w domu jest „rozdzielenie” jednego łącza internetowego na wiele komputerów w sieci lokalnej. Ponieważ łącze światłowodowe jest bodaj najszybszym obecnie medium, za pomocą którego łączymy się z globalną siecią, router, który je obsługuje musi mieć dużą wydajność. Moc obliczeniową urządzenia sieciowego najłatwiej poznać po szybkości wbudowanych gniazd LAN, które powinny być w standardzie Gigabit Ethernet (1000BASE-T) lub szybszym.
Najlepsze routery Wi-Fi https://fritzbox.com.pl/pol_m_Routery_Routery-Mesh-WiFi-219.html charakteryzują się obsługą szybkiej sieci bezprzewodowej, przynajmniej Wi-Fi 5 (802.11ac), a najlepiej Wi-Fi 6 (802.11ax).
Przeglądając oferty różnych producentów warto zwrócić także uwagę na wsparcie dla sieci bezprzewodowej w topologii Mesh (ang. „siatka”). Funkcja ta przyda się wszędzie tam, gdzie infrastrukturę bezprzewodową trzeba będzie trochę rozbudować, np. za pomocą jednego lub kilku wzmacniaczy sygnału (np. w większym mieszkaniu, domu, czy biurze). Mesh znacznie usprawnia działanie urządzeń bezprzewodowych, gdyż samodzielnie i inteligentnie dobiera parametry pracy (np. wykorzystywany zakres 2,4 lub 5 GHz, czy kanał w danym paśmie) tak, by każdy laptop, telefon, czy tablet uzyskiwał najlepszy, możliwy w danym momencie transfer.
Technologia Mesh oznacza także ułatwienie w ustawieniu parametrów, gdyż automatycznie konfiguruje poszczególne urządzenia sieciowe: raz wpisane w routerze hasło jest przesyłane do wszystkich wzmacniaczy i użytkownik nie musi się ponownie logować, gdy przechodzi w ich zasięg, przemieszczając się po domu.
Zaawansowane technologicznie routery https://fritzbox.com.pl/ można także poznać po szerokiej palecie dodatkowych funkcji. Do standardu takiego urządzenia powinna należeć obsługa NAS, czyli wbudowany port USB 3.x, do którego można podłączyć przenośny dysk HDD/SDD, czy zwykły pendrive, i współdzielić znajdujące się tam filmy, zdjęcia, muzykę, czy dokumenty w sieci lokalnej.
Urządzenia z jeszcze wyższej półki będą oferować także możliwość podłączenia telefonów i realizowanie połączeń głosowych przez Internet (VoIP), a także zdalne łączenie się z routerem poprzez VPN (tzw. tunele IPSec), dzięki czemu będąc poza domem, możemy nadal korzystać ze swojej drukarki, czy plików na dysku sieciowym.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl