2023-02-14 18:44:32 Art Partnera 1617
Eksperci z branży IT to najlepiej opłacani specjaliści w Polsce. Ze względu na charakter pracy mogą wykonywać obowiązki z dowolnego miejsca na świecie. Dlatego często znajdują zatrudnienie w międzynarodowych korporacjach, które gwarantują wynagrodzenie na poziomie europejskim. To duże wyzwanie dla firm IT działających na rynku polskim. Zwłaszcza że wysokie oczekiwania dotyczą nie tylko zarobków, ale także benefitów pozapłacowych.
Duża rywalizacja o wysoko wykwalifikowanych specjalistów z branży IT zaowocowała zmianą w myśleniu o rekrutacji. Aby dotrzeć do osób, które należą do grupy najbardziej uprzywilejowanej przez rynek, trzeba wykazać się doskonałą znajomością zarówno branży, jak i candidate journey map, czyli mapy doświadczeń kandydata.
Dlatego na proces rekrutacyjny warto spojrzeć nieco szerzej. O co warto zadbać? Przede wszystkim o spójny wizerunek marki, czyli identyfikację wizualną odzwierciedlającą Employee Value Proposition, czyli pakiet unikatowych wartości, które oferuje firma. Jedną z propozycji wartości może być np. płaska struktura.
W przypadku prowadzenia rekrutacji na stanowiska z branży IT tradycyjne metody rekrutacji mogą okazać się niewystarczające. Mimo że na rynku wciąż nie brakuje kandydatów chętnych do pracy w zawodzie programisty czy testera, to dla pracodawców najcenniejsi są ci, którzy… nie szukają pracy. Co zrobić, żeby dotrzeć do kandydatów pasywnych, czyli tych, którzy nie aplikują na ogłoszenia, ale byliby skłonni do zmiany zatrudnienia, gdyby otrzymali wyjątkowo interesującą propozycję? To zadanie, które wymaga nie tylko znajomości rynku pracy i branży, ale także indywidualnych oczekiwań kandydata. Dlatego pozyskiwaniem wysoko wykwalifikowanych specjalistów zajmują się headhunterzy. Takie usługi oferuje np. https://hrk.pl/pl/it-contracting
Czy wiesz, że aż 63% kandydatów z branży IT nie odpowiada na ogłoszenia o pracę, które nie zawierają informacji o wynagrodzeniu? To wynik badania „Raport IT 2020” przeprowadzonego przez agencję rekrutacyjną HRK. Jeśli chcesz pozyskać wysoko wykwalifikowanych specjalistów, nie zapomnij o widełkach płacowych w ofercie. Zanim zamieścisz ogłoszenie, zapoznaj się z aktualnymi trendami płacowymi. Sprawdź, ile wynosi średnia pensja specjalisty na podobnym stanowisku u konkurencji. Informacja o wysokości wynagrodzenia to sposób, żeby skrócić proces rekrutacyjny.
Jak wynika z przytoczonego powyżej raportu, dla 62% osób zatrudnionych w sektorze IT, możliwość pracy zdalnej jest głównym czynnikiem decydującym o wzięciu udziału w procesie rekrutacyjnym. Warto wziąć to pod uwagę, planując rekrutację. Otwarcie się na pracowników zdalnych pozwala dotrzeć do szerszego grona kandydatów.
Czym jeszcze można przyciągnąć uwagę kandydata? Stwórz ofertę, dzięki której wyróżnisz się na tle konkurencji. Zadbaj o to, żeby w ogłoszeniu nie zabrakło żadnego istotnego elementu. Postaw na nieszablonową komunikację, spójną z językiem marki.
Nie masz doświadczenia w rekrutacji specjalistów z branży IT? Alternatywą dla zatrudnienia pracownika na etacie może być współpraca z agencją HR, która oferuje outsourcing specjalistów w ramach usługi IT Contracting.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl