Wiadomości, Sport, Kultura, Moto 2024-12-22

Bądź na bieżąco


r e k l a m a

Jak rozpocząć własną działalność gospodarczą? Dowiedz się, jak krok po kroku zarejestrować firmę!

2024-10-20 10:09:39 Art Partnera 2189


Nie wszyscy, którzy mają możliwości i pomysły decydują się na to, aby zrezygnować z pracy dla kogoś i zacząć pracować na własnych warunkach, ze względu na trudności związane z rejestracją firmy czy samym założeniem działalności, ponieważ ten temat pozostawia wiele pytań bez odpowiedzi i niezrozumiałych obowiązków i spraw prawnych. W tym artykule zawarte zostaną odpowiedzi na nurtujące początkujących przedsiębiorców pytania.

rejestracjafirmywpolscesprawdzjaktozrobic

Czy każda firma musi być zarejestrowana?

Pomysł się zrodził, decyzja o tym, jaką branżą się zająć podjęta, biznesplan został stworzony, wszystkie przeciwności, mocne strony, koszty i korzyści zostały skrupulatnie przeanalizowane, co zatem pozostaje? Rejestracja działalności. Nie w każdym przypadku jest ona obowiązkowa, zwłaszcza gdy przedsiębiorca dopiero zaczyna swoją przygodę w biznesie.

Każda firma powinna zostać zarejestrowana w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Wyjątkiem jest zdecydowanie się na prowadzenie działalności nierejestrowanej. Charakteryzuje się ona kilkoma stałymi cechami klasycznej działalności: jest zorganizowana, prowadzona jest w celu uzyskania zarobku, na własne nazwisko, jak i nieustannie w sposób ciągły. Jedyne co ją wyróżnia to dochody, ponieważ gdy nie przekraczają one pewnej kwoty, nie jest ta działalność uznawana za klasyczną działalność gospodarczą, która musi być zarejestrowana. Jednakże istnieje kilka warunków: 

  1. Miesięczne przychody firmy nie mogą przekroczyć połowy najniższego wynagrodzenia (w pierwszych dwóch kwartałach roku 2023 była to kwota wynosząca 1745zł) - nawet jeżeli próg zostanie przekroczony jeden raz - wymagane jest zarejestrowanie działalności. 
  2. Działalność nie może być prowadzona w ramach spółki cywilnej, której warunki i przepisy zawarte są w Kodeksie Cywilnym.
  3. Nie może być to działalność o charakterze wymagającym jakichkolwiek zezwoleń, koncesji oraz wpisu do rejestru działalności regulowanej.
  4. Konieczne jest nieprowadzenie żadnej działalności gospodarczej od min. 60 miesięcy.
  5. Ważne: Przedsiębiorca musi istnieć w świetle prawa jako osoba fizyczna. 

 

Uporządkowana i skrupulatna księgowość podstawą udanej działalności.

Księgowość jest jednym z najważniejszych aspektów, które powinno się przemyśleć przed założeniem działalności, jak o którym nie można zapomnieć w trakcie jej prowadzenia. Przede wszystkim stanowi to ogromną pomoc w rejestracji działalności - warto o tym pamiętać. W obecnej dobie internetu wybór biur rachunkowych oraz dostęp do nich jest zdecydowanie szeroki. Na rynku z każdym miesiącem pojawia się coraz więcej wyspecjalizowanych biur, które oferują usługi stacjonarne oraz internetowe w zakresie konkretnych sfer rynkowych. Pomoc księgowa przydatna jest zwłaszcza na początku, ponieważ przedsiębiorca zakładający działalność winien skupić całą swoją uwagę na biznesie, a nie na formalnościach, wnioskach czy sprawach skarbowych oraz urzędowych. 

Oferta aktualnie przodującego biura rachunkowego online - Zapoznaj się:
https://www.ifirma.pl/biuro-rachunkowe

 

Wniosek CEIDG-1

To właśnie wniosek, który koniecznie trzeba wypełnić, aby zarejestrować firmę w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Znaleźć go można na oficjalnej stronie ww. Ewidencji. Umożliwia to nie tylko wpisanie firmy do CEIDG, ale również uzyskania numeru REGON ( Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej) oraz NIP (Numeru Identyfikacji Podatkowej), którym przedsiębiorca będzie się posługiwał od momentu wpisu przez cały czas trwania jego działalności. 

Sposoby, na jakie można złożyć wniosek:

  1. Wystarczy zarejestrować się do systemu na stronie CEIDG, wypełnić wniosek w formie internetowej, a następnie wydrukować go i dostarczyć do wybranego przez siebie Urzędu Miasta lub Gminy. Miejsce wykonywania pracy lub siedziby firmy nie zobowiązuje do przynależności do konkretnego urzędu. 
  2. Można to zrobić również tak samo jednak bez logowania się do systemu. 
  3. Bezproblemowo przedsiębiorca złoży wniosek poprzez wypełnienie go online oraz podpisanie go za pomocą EPUAP
  4. Osobiste stawienie się w urzędzie, pobranie wniosku, uzupełnienie i złożenie go na miejscu. 

Najbardziej zalecaną formą jest oczywiście sposób trzeci, ponieważ oszczędza on czas, który poświęcony zostałby na wyjście z domu. 

NIP zostanie nadany przedsiębiorcy w ciągu 7 dni od daty złożenia wniosku CEIDG-1, natomiast numer REGON otrzymuje się już po 1 dniu roboczym. Numery te przesyłane są do przedsiębiorcy drogą mailową na adres podany w formularzu. 

Cała potrzebna wiedza o JDG:
https://www.ifirma.pl/jednoosobowa-dzialalnosc-gospodarcza-kompendium-2024

 

ZUS - rejestracja firmy.

Obowiązkiem każdego przedsiębiorcy jest płacenie składek na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w którym widnieje on jednocześnie jako płatnik oraz osoba ubezpieczona. Nie można zapomnieć o tym w trakcie tworzenia biznesplanu. 

Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie?

  1. Jeżeli rejestrowana przez przedsiębiorcę działalność ma stanowić jego jedyne źródło dochodu, powinien on wypełnić formularz ZUS ZUA.
  2. W momencie, gdy właściciel firmy jest jednocześnie zatrudniony na umowę o pracę na pełen etat, nie jest on zobowiązany do ponownego dołączania do ubezpieczenia społecznego, wówczas składa się formularz ZUS ZZA.

Warto zapoznać się również z ulgami i ustępstwami, które mogą przysługiwać przedsiębiorcy, który rejestruję swoją pierwszą działalność lub nie prowadził żadnej w ciągu ostatnich 5 lat. Są to ulgi takie jak:

  1. Ulga na start - czyli brak obowiązku płacenia składek przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności, a przez kolejne 24 miesiące płacić będzie je w warunkach uwzględniających konkretny upust kosztów. 
  2. Preferencyjne składki - czyli opłacanie przez 24 miesiące ubezpieczenia społecznego w warunkach uwzględniających konkretny upust po wykorzystaniu ulgi na start lub po zrezygnowaniu z niej przed upływem 6 miesięcy.

Istnieje również trzecia możliwość, czyli mały ZUS+. Metoda ta polega na tym, że wysokość składek uzależniona jest od dochodu wynikającego z działalności. Warunkiem jednak jest prowadzenie działalności przez min. 60 dni w minionym już roku kalendarzowym. 

Każda z tych ulg ma oczywiście swoje warunki, wyłączenia i zasady, które koniecznie trzeba poznać jeszcze przy planowaniu własnej działalności. 

 

Konto firmowe - czy to obowiązek? 

Tak. Polskie prawo nakazuje każdemu przedsiębiorcy posiadanie konta firmowego, dzięki któremu będą ewidencjonowane wszelkie koszty oraz przychody i transakcje. Umożliwia ono również rozliczenia podatkowe, ponieważ od 2020 roku każdego właściciela firmy obowiązuje wpłacanie VAT, PIT oraz CIT na ich indywidualny mikrorachunek podatkowy. 

Aby założyć to konto, konieczny jest oczywiście dowód osobisty oraz wpis do CEIDG, z czego można wywnioskować, że najpierw rejestruje się działalność, a dopiero później zakłada się rachunek bankowy. Gdy przedsiębiorca założy swój rachunek, konieczne jest poinformowanie o tym Urzędu Skarbowego wnioskiem CEIDG. 

 Sprawdź również: https://www.ifirma.pl/rejestracja-firmy

Pozostałe przydatne informacje o zarejestrowaniu firmy.

Przed zarejestrowaniem działalności warto zastanowić się nad tym, czy do prowadzenia firmy w branży, do której planuje się dołączyć, nie są potrzebne koncesje lub inne zezwolenia, ponieważ lepiej jest wystąpić o nie uprzednio, zanim złoży się wszystkie wnioski i dokumenty odnośnie założenia działalności. 

Tok otrzymania koncesji i zezwoleń od konkretnych ministerstw oparty jest o przepisy Kodeksu Postępowania Administracyjnego, ponieważ stanowią one decyzje administracyjne. 

Nie można zapomnieć jeszcze o tym, że istnieją działalności zobowiązane do korzystania z kasy fiskalnej już od pierwszego dnia prowadzenia działalności i świadczenia usług. Należą do nich podmioty, które zobowiązane są do ewidencjonowania sprzedaży usług i towarów, np. fryzjerzy, kosmetyczki oraz TAXI. 

 

Niezbędnik do założenia i prowadzenia działalności - profil zaufany:
https://www.ifirma.pl/jak-zalozyc-profil-zaufany-instrukcja-krok-po-kroku/

firma

Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl


r e k l a m a

    Wyszukaj w SN

    Ostatnio dodane


    Silny wiatr w powiecie bielskim. Synoptycy ostrzegają
    2024-12-22

    Silny wiatr w powiecie bielskim. Synoptycy ostrzegają

    Silny wiatr w powiecie bielskim. Synoptycy ostrzegają

    Autorzy fałszywego alarmu bombowego w rękach policji
    2024-12-21

    Autorzy fałszywego alarmu bombowego w rękach policji

    Ewakuowano ponad 60 osób z Domu dla Bezdomnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Polic...

    Jan Dąmbrowski ps. Rekin, uczestnik powstania warszawskiego odebrał dyplom Zasłużonego dla Miasta Bielska-Białej
    2024-12-21

    Jan Dąmbrowski ps. Rekin, uczestnik powstania warszawskiego odebrał dyplom Zasłużonego dla Miasta Bielska-Białej

    Jan Dąmbrowski ps. Rekin - mieszkający w Bielsku-Białej uczestnik powstania warszawskiego ...

      Popularne Artykuły


      Światła do jazdy dziennej: Przepisy i wymogi prawne
      2024-12-19

      Światła do jazdy dziennej: Przepisy i wymogi prawne

      Wprowadzenie do użytku świateł do jazdy dziennej (DRL) było ważnym krokiem w kierunku zwię...

      Wyjątkowy czas w Bielsku-Białej
      2024-12-18

      Wyjątkowy czas w Bielsku-Białej

      Jest taki dzień, a nawet trzy dni, kiedy Bielsko-Biała zamienia się w świąteczną krainę wy...

      Medalowe akrobatki
      2024-12-20

      Medalowe akrobatki

      W Rzymie reprezentantki Studia Akrobatyki Powietrznej w Bielsku-Białej spisały się dosłown...

      Super-Nowa

      ul.Młyńska 69/3, 43-300 Bielsko-Biała

      :

      :

      : redakcja@super-nowa.pl


        SN - INFORMACJE BIELSKO