Dostęp do ksiąg wieczystych jest jawny i powszechny. Każdy więc może się z nimi zapoznać np. przed zakupem mieszkania. Księgi wieczyste są już dostępne w Internecie.
Przeglądanie ksiąg wieczystych w Internecie jest całkowicie darmowe. Aby odszukać księgę wieczystą trzeba tylko znać jej numer. Jest on dostępny np. na dokumentach sądowych dotyczących nieruchomości czy w akcie notarialnym. Numer księgi wieczystej można też łatwo wyszukać online. Księgę wieczystą w Internecie można nie tylko przeglądać, ale też ją wydrukować do swoich prywatnych celów. Taki dokument będzie jednak jedynie roboczym wydrukiem, bez mocy prawnej. Za oficjalny odpis księgi wieczystej trzeba będzie uiścić opłatę. Odpowiedni wniosek można jednak złożyć online.
Szczegółowe informacje na temat tego, czym jest elektroniczna księga wieczysta można znaleźć na stronie https://ksiegawieczysta.net/co-to-jest-elektroniczna-ksiega-wieczysta/. Zapoznanie się z informacjami zawartymi w księdze wieczystej będzie bardzo ważne dla osoby, która planuje zakup nieruchomości, zarówno w celu inwestycyjnym, jak i np. w celach prywatnych. Dzięki informacjom w księdze wieczystej łatwo będzie można zweryfikować, czy opis nieruchomości otrzymany od właściciela działki czy mieszkania, zgadza się z rzeczywistością. Elektroniczna księga wieczysta zapewnia bezpieczeństwo w obrocie prawnym nieruchomościami.
Księga wieczysta online zawiera taki sam zestaw informacji, jaki znajdował się w dawnych księgach wieczystych zakładanych w wersji papierowej. Jedyna różnica to, że łamy księgi papierowej, w elektronicznej księdze wieczystej zostały zastąpione rubrykami. Każdy z czterech działów księgi wieczystej składa się z rubryk, a te z kolei z podrubryk.
Dział I księgi wieczystej online to podstawowe informacje dotyczące nieruchomości, takie jak jej dokładna lokalizacja, metraż, liczba pokoi czy informacja o tym, że do mieszkania przynależy też np. garaż podziemny. Bardzo ważna będzie rubryka przeznaczenie lokalu. Przed podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości warto sprawdzić, czy lokal np. jest lokalem mieszkalnym, a nie usługowym, a działka może być wykorzystana do celów budowy domu, a nie jest przeznaczona jedynie na działalność rolniczą.
Dział II księgi wieczystej pomoże z kolei sprawdzić informacje na temat właściciela nieruchomości i tego, w jaki sposób pozyskał on nieruchomość, a także czy nieruchomość nie ma także innych współwłaścicieli.
Bardzo ważny jest też dział III księgi wieczystej, gdzie znajduje się informacja o prawach, roszczeniach i ograniczeniach związanych z nieruchomością, takich jak np. prawo dożywocia, pierwokupu, służebność czy egzekucja na nieruchomości. Istotny jest również dział IV księgi, w którym znajduje się informacje o tym, czy nieruchomość jest objęta hipoteką. Jeśli w dziale III i IV księgi znajdują się jakieś wpisy może to utrudnić rozporządzanie nieruchomością w przyszłości. Najlepsza z perspektywy osoby nabywającej nieruchomość jest więc sytuacja, kiedy działy III i IV księgi wieczystej pozostają puste.
Przeglądając księgę wieczystą warto też upewnić się, że nie znajdują się w niej jakiekolwiek wzmianki o tym, że zostały złożone wnioski o zmianę danych w księdze wieczystej. W takiej sytuacji trzeba będzie sprawdzić, czego dotyczy taki wniosek. Szczegółowe informacje na ten temat nie są jednak widoczne w księdze wieczystej. Należy więc udać się osobiście do sądu wieczystoksięgowego.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl