2023-10-10 15:23:06 art partnera 802
Dom jest marzeniem Polaków nie tylko ze względu na większą przestrzeń niż w mieszkaniu, ale także możliwość korzystania z podwórka. Przedłużeniem budynku, łączącym go z ogródkiem, jest taras, który staje się nieodłącznym elementem budownictwa jedno- i wielorodzinnego. Jak wybrać projekt, który obejmuje taką przestrzeń?
Odpowiedź może się wydawać oczywista, tymczasem często stosuje się do jego określenia różne nazwy. Weranda, balkon, loggia – czy oznaczają to samo, co taras? W każdym przypadku chodzi o coś innego. Taras to przestrzeń, która przylega do jednej strony budynku i możesz na nią wejść przez drzwi balkonowe. Nie musi się znajdować na parterze. Możesz go również zaaranżować, np. nad garażem albo na dachu, zadaszyć lub nie.
Weranda jest natomiast zawsze zadaszona, a zazwyczaj ma również ściany. Co różni taras od balkonu? Ten pierwszy ma większą powierzchnię i zazwyczaj umożliwia bezpośrednie zejście do ogrodu. Balkon jest natomiast mniejszy i ograniczony barierkami. Inne pojęcie to loggia, czyli wnęka w płaszczyźnie budynku, z trzech stron ograniczona ścianami.
Wśród tych propozycji – https://www.domoweklimaty.pl/projekty-domow-z-tarasem/ znajdziesz zarówno obiekty jedno-, jak i wielokondygnacyjne. Duże znaczenie ma usytuowanie względem stron świata. Przeważnie architekci polecają projekty z wejściem od północy, gdzie taras i ogród znajdują się od południa – tam uzyskasz najwięcej światła słonecznego. Zawsze najlepiej, aby pokoje dzienne znajdowały się od południa lub od południowego zachodu.
Co w przypadku gdy wejście jest usytuowane od południa? Nie musisz stawiać na taras od frontu. Jeśli chcesz mieć duży zadaszony, najlepiej, aby wychodził na południe lub zachód.
Budowa tarasu od północy to propozycja dla tych, którzy lubią cień. W przypadku strony wschodniej słońce będzie tam świecić tylko rano.
Możesz wybrać taras z zadaszeniem lub bez niego. Jeśli zdecydujesz się na to pierwsze rozwiązanie, ustawisz na nim niezbędne akcesoria bez obaw, że zmoczy je deszcz. Poza tym zadaszenie zatrzyma wiele zanieczyszczeń, dzięki czemu łatwiej Ci będzie utrzymać na nim porządek. Zdecyduj się na taką konstrukcję także wtedy, gdy podłoga jest drewniana. Dzięki temu będzie Ci znacznie dłużej służyć.
Oczywiście weź pod uwagę nie tylko taras. To ważny element architektoniczny, ale duże znaczenie mają również inne – powierzchnia użytkowa, liczba pokojów i kondygnacji, rodzaj zadaszenia czy garaż. Przejrzyj projekty domów parterowych – https://www.domoweklimaty.pl/projekty-domow-parterowych/, ale również propozycje z większą liczbą kondygnacji. Jeśli masz małą działkę, lepiej, jeśli taras znajdzie się na dachu albo nad garażem – wtedy zaoszczędzisz powierzchnię, którą możesz wykorzystać, np. na ogródek.
Koszt realizacji samego tarasu zależy od wielu czynników m.in. materiałów, zadaszenia, umiejscowienia, ale to z pewnością rozwiązanie, z którego chętnie będziesz korzystać.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl