2022-09-01 06:20:32 Art Partnera 1122
Wdrożenie systemu ERP do małej lub średniej firmy zwykle wiąże się z wieloma wyzwaniami, przed którymi staje przedsiębiorca. Poza odpowiednimi nakładami pracy, szkoleniem dla pracowników i zwykle sporym wydatkiem finansowym, niezbędne jest też wybranie odpowiedniego oprogramowania. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru systemu ERP dla swojego przedsiębiorstwa i czy warto decydować się na oprogramowanie modyfikowane pod potrzeby konkretnej firmy? Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami.
Sprawnie działające oprogramowanie ERP dla firm małej i średniej wielkości może znacznie pomóc w prowadzeniu działalności. Połączenie wielu systemów w jednym systemie pozwoli jak najlepiej wykorzystać potencjał firmy i monitorować postępy działalności. Przed wdrożeniem systemu ERP do swojej firmy, przedsiębiorca staje jednak przed pierwszym wyzwaniem. Jak wybrać najlepszy system ERP dla firmy?
Na rynku funkcjonuje obecnie wiele systemów ERP, z których każdy ma pewne zalety i całkiem sporo wad. Niektóre systemy pozwolą “od ręki” pomóc w zarządzaniu i poszczególnymi jego sektorami, w innych przypadkach niezbędne będzie dostosowanie systemu. Na którą opcję warto się zdecydować? Na początku warto zdać sobie sprawę z tego, że oprogramowanie ERP dla firm, jego wdrożenie i późniejsza obsługa będzie droższe, gdy wymaga pewnych przeróbek. Zwykle najbardziej atrakcyjne pod względem finansowym będzie więc skorzystanie z podstawowej wersji systemu ERP.
Bez dwóch zdań w celu wdrożenia systemu ERP do firmy, niezbędną będą zarówno przeróbki samego systemu, jak i przeprowadzenie pewnych zmian w samej firmie. Dlaczego tak jest? Nie ma jednego modelu funkcjonowania przedsiębiorstwa, który byłby odwzorowany w systemie ERP. Różne firmy składają się bowiem z wielu różnych segmentów, czy posiadają już pewne systemy, które należy zintegrować. Oprogramowanie ERP dla firm często wymaga więc mniejszego lub większego dostosowania do potrzeb konkretnej firmy.
Jeśli to pierwszy system ERP w danej firmie, zdecydowanie najbardziej polecamy wykorzystanie jednego ze standardowych rozwiązań. Będzie znacznie prostsze we wdrożeniu, nawet jeśli będzie wymagało pewnych zmian w procedurach i pozostałych systemach w przedsiębiorstwie. Taki wariant zdecydowanie będzie też tańszy. Dotyczy to zarówno samego wdrożenia, jak i późniejszych aktualizacji. Miesięczny koszt utrzymania systemu również zostanie wtedy zredukowany
Warto zasięgnąć rad wśród znajomych, czy osób mających styczność z oprogramowaniem typu ERP w innych firmach. Z poleconych systemów najlepiej wybrać trzy lub cztery. Dokładniejsze poznanie większej ilości systemów ERP byłoby bardzo czasochłonne. Wymaga bowiem udziału nie tylko atencji właściciela firmy, czy osoby odpowiedzialnej za zarządzanie nią. Przy wyborze systemu ERP powinny też uczestniczyć inne osoby z poszczególnych działów - ich liderzy. Zapoznawanie się z dziesiątkami systemów mogłoby być po prostu bardzo kosztowne dla firmy.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl