Ziarna słonecznika to produkt wyjątkowo wszechstronny. Delikatny, choć charakterystyczny smak może wzbogacić dania jako dodatek lub przyprawa, ale może stać się również podstawowym składnikiem. Warto dodać, że słonecznik jest bardzo zdrowy - to cenne źródło witamin, wartościowych tłuszczy, ale przede wszystkim żelaza. Jak wykorzystać go w kuchni i przemyśle spożywczym?
Ziarna słonecznika – wartościowy składnik pełen smaku
Pestki słonecznika to jeden z najczęstszych dodatków do świeżych sałatek, ale także posypek, zup i makaronów. Głównie dlatego, że po delikatnym uprażeniu, słonecznik zyskuje niesamowity aromat i jest przyjemnie chrupiący. Jego obróbka jest łatwa i szybka, a pestki można długo przechowywać. Dlatego tak świetnie sprawdzi się zarówno w domowych, jak i profesjonalnych kuchniach, a także cateringach i garmażerii.
Co z pestek słonecznika? Olej!
Olej słonecznikowy to podstawa w polskiej kuchni. W wersji rafinowanej nadaje się do smażenia – jest neutralny w smaku i ma wysoką temperaturę dymienia. Będzie również bazą do tworzenia wielu produktów, na przykład majonezu lub past kanapkowych. W wersji nierafinowanej będzie aromatycznym i bardzo wartościowym dodatkiem do sosów na zimno i sałatek – można go wykorzystywać tak samo, jak oliwę.
Pestki słonecznika w roli głównej
Dania kuchni wegańskiej to obecnie obowiązkowy punkt w menu każdej restauracji i ofercie cateringowej. Gotowe dania wegańskie znajdują się również w supermarketach i sklepach. Warto zwrócić uwagę, że ziarna słonecznika stanowią w nich jeden z głównych składników. Dlaczego? Bo mają one bardzo treściwą i smaczną konsystencję, która może stać się produktem łączącym całą masę. Przykład zastosowania? Pasta do smarowania chleba, pasztet, burgery, nadzienie do naleśników lub ciasta drożdżowego. To właśnie tu słonecznik będzie bardzo ważnym i wartościowym składnikiem. Ze słonecznika można również zrobić roślinne mleko, lub dodać go do sycących koktajli i smoothies.
Słonecznik łuskany to idealna i często wykorzystywana baza do dań na słodko i wypieków, w tym pieczywa (chleb z ziarnami to klasyka!). Batoniki, ciasteczka, ciasta, masa makowa - słonecznik nada się do tego znakomicie, a ze względu na aromat świetnie łączy się na przykład z karmelem, miodem czy cukrem.
Słonecznik łuskany jako zamiennik dla alergenów
Ziarno słonecznika będzie tańszym zamiennikiem dla orzechów – składnika, który często powoduje alergie. Swoim smakiem i wartościami odżywczymi w niczym nie ustępuje na przykład migdałom czy orzechom włoskim, a można wykorzystać go jako zamiennik w słodkich wypiekach, pastach, sosach, czy wyrobach garmażeryjnych.
Ziarna słonecznika - pyszne, zdrowe, uniwersalne w zastosowaniu, bogate w wartości odżywcze. Warto zaopatrzyć się w paczki 1 kg dla kuchni domowych i 25 kg dla produkcji przemysłowej i gastronomii.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl