2021-05-21 13:22:56 Artykuł Partnera 3142
Wybór zawodu jakim jest fizjoterapia to częsta decyzja osób chcących spełniać się w pracy z ludźmi, pomagając im w powrocie do zdrowia. Takie osoby zazwyczaj cenią sobie aktywność fizyczną, są empatyczne, pomocne i ukierunkowane na niesienie wsparcia innym. Takie cechy charakteru sprawią, że uzyskanie tytułu magistra fizjoterapii będzie przyjemne i proste. Co więc zrobić, aby zostać fizjoterapeutą?
Pierwszym krokiem do zostania fizjoterapeutą jest wybór odpowiednich studiów. Obecnie są to 5-letnie studia kończące się uzyskaniem tytułu magistra, które można zrobić zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Taki kierunek oferuje między innymi Mazowiecka Uczelnia Medyczna, która łączy w swoim planie nauczania dużą wiedzę teoretyczną oraz praktyczną, niezbędną do przyszłej pracy. Przed wyborem studiów należy sprawdzić warunki rekrutacji. Dzięki temu będziemy wiedzieć, jakie przedmioty zdawane na maturze liczą się najbardziej. Po zdaniu matury i uzyskaniu wyników można składać wymagane dokumentu do wybranej uczelni. W wyznaczonym terminie uczelnia wyda listę osób przyjętych na studia. W niektórych przypadkach warunkiem przyjęcia na studia jest napisanie egzaminów wstępnych.
Kolejnym krokiem jest już tylko 5-letnie studiowanie wymarzonego kierunku. Studia opierają się na zajęciach teoretycznych i praktycznych, obejmujących wiele aktywności sportowych. Każdy semestr kończy się zaliczeniami i egzaminami. Dobrze przyswojona wiedza przyda się na dalszych etapach życia zawodowego. Standardem są również praktyki fizjoterapeutyczne w szpitalach i różnych placówkach medycznych, na których student zdobywa doświadczenie i uczy się pracy z pacjentem. Studia kończą się teoretycznym i praktycznym egzaminem zawodowym oraz obroną pracy dyplomowej, po czym student otrzymuje tytuł magistra.
Samo ukończenie studiów mum.edu.pl/studia-jednolite-magisterskie-fizjoterapia i uzyskanie dyplomu nie jest jednoznaczne z możliwością przyjmowania pacjentów. Aby fizjoterapeuta mógł aktywnie pracować w zawodzie musi przesłać do Krajowej Izby Fizjoterapeutów komplet wymaganych dokumentów, aby w zamian mógł otrzymać numer prawa wykonywania zawodu wraz z odpowiednim dokumentem. Dopiero wtedy może rozpocząć swoją przygodę z pracą zawodową. Już na studiach lub po ich zakończeniu można ukierunkować się w ulubionej tematyce. Dużą popularnością cieszy się obecnie fizjoterapia pediatryczna, ortopedyczna, uroginekologiczna i kardiologiczna. Dziedzin fizjoterapii jest jednak więcej. Wybór jednej z nich umożliwia dalsze dokształcanie się poprzez uczęszczanie na dodatkowe kursy i szkolenia.
Fizjoterapeutą może zostać każda osoba, która:
Przede wszystkim jednak kandydat na przyszłego fizjoterapeutę musi posiadać dużą motywację i chęć do wykonywania tego zawodu. Jeśli fizjoterapia jest czyjąś pasją, z pewnością taka osoba sprawdzi się w tym zawodzie. A jak wiadomo - najlepiej robić w życiu to, co się lubi.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl