Założenie firmy to szansa na relatywnie większe benefity niż w przypadku zatrudnienia etatowego, ale też wiele formalności i dbałości o niezbędną dokumentację. Na co zwrócić uwagę planując założenie działalności gospodarczej od strony administracyjny? Oto dokumenty niezbędne do tego by uruchomić tak zwane samozatrudnienie.
Początkujący przedsiębiorca uruchamiający własną firmę w postaci jednoosobowej działalności gospodarczej musi zmierzyć się z wieloma przeszkodami. Zanim zajmie się kwestię formalną i dokumentami, powinien zadbać również o inne czynniki niezbędne do prowadzenia własnego biznesu. Będzie to wynajem biura lub wygospodarowanie miejsce na nie we własnym domu lub mieszkaniu.
Konieczne jest też podpisania umowy z dobrym księgowym, którego biuro obsłużę wszystkie kwestie formalne związane z opodatkowaniem. Należy również pamiętać o wszelkich mediach. naturalne jest, że przedsiębiorca musi sięgnąć po zarówno dobry abonament telefoniczny jak i szybki internet dla firm. W tym kontekście warto sprawdzić ranking porównywarki PanWybierak na https://panwybierak.pl/blog/internet-stacjonarny-ranking-oferta-firm/ . Serwis analizuje oferty dostawców właśnie pod kątem dużych i małych przedsiębiorstw.
Uruchomienie działalności gospodarczej jest możliwe po złożeniu wniosku rejestracją firmy do właściwego urzędu lub rejestru. W przypadku samozatrudnienia w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej wystarcza do tego wniosek w odpowiednim urzędzie gminy do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej czyli CEIDG. Cały ten proces można wykonać również online przez internet. Inaczej jest w przypadku spółek. Ta powinna być zarejestrowana w Głównym Urzędzie Statystycznym, który nadaje jej numer REGON. Dodatkowo trzeba wybrać właściwy typ spółki. Nie brak tu różnych wariantów. Wcześniej przeanalizować warto czy lepszym rozwiązaniem będzie spółka partnerska, jawna czy z ograniczoną odpowiedzialnością. Proces musi również uwzględniać zarejestrowanie spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Każdy podmiot musi w miarę precyzyjnie określić zakres świadczenia usług. Można to zrobić samodzielnie lub wykorzystując do tego pełnomocnika. Możliwość wysłania dokumentacji listownie, ale jedynie w przypadku poświadczenia notariusza. Inną drogą wypełniania formalności jest internet, choć to oczywiście trzeba mieć elektroniczny profil zaufany lub kwalifikowany podpis elektroniczny.
Zgłaszając działalność należy wykazać przede wszystkim jak będzie nazywała się firma i którą datę określa się jako czas rozpoczęcia jej funkcjonowania. Kolejnym etapie wskazanie musi obejmować rodzaj działalności, czyli to, czym zajmie się dany podmiot gospodarczy. Wspólnie z biurem księgowym należy też wybrać i wskazać formę opodatkowania podatkiem dochodowym. Warto przy tej okazji wskazać kto będzie prowadził dokumentację finansową firmy. Można tutaj podkreślić, że będzie to wykonywane samodzielnie, choć najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście renomowane biuro księgowe, który wskazuje niejako wyższy poziom dbałości o wszelkie detale. Na zgłoszeniu trzeba też wskazać jaki rachunek bankowy związany jest z prowadzoną działalnością. Ostatnią kwestią są dane przedstawiane do ubezpieczenia.
Przy współpracy z MMP Bochnia
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl