2020-10-17 05:00:00 Policja Bielsko-Biała 1703
O tym, że za bezpieczeństwo na drodze odpowiadają wspólnie — piesi i kierowcy pojazdów — przekonali się uczestnicy zdarzenia na bielskiej ulicy Piłsudskiego.
O tym, że za bezpieczeństwo na drodze odpowiadają wspólnie — piesi i kierowcy pojazdów — przekonali się uczestnicy środowego zdarzenia na bielskiej ulicy Piłsudskiego. Kierujący osobowym samochodem potrącił przebiegającego przez przejście dla pieszych mężczyznę. Na szczęście potrącony 34-latek nie doznał obrażeń. Mundurowi z drogówki ustalili okoliczności zdarzenia i… ukarali obydwu jego uczestników mandatami karnymi.
Do zdarzenia doszło w Bielsku-Białej na ulicy Piłsudskiego w rejonie skrzyżowania z ulicą Wyzwolenia. Jadący samochodem osobowym ulicą Wyzwolenia 72-latek skręcał w prawo w ulicę Piłsudskiego, kiedy przez oznaczone przejście dla pieszych przebiegał 34-latek. Mężczyzna został potracony przez pojazd i został zabrany przez pogotowie ratunkowe do szpitala. Na miejsce zostali skierowani mundurowi z wydziału ruchu drogowego bielskiej komendy, którzy zajęli się ustalaniem okoliczności tego zdarzenia drogowego. Na szczęście potrącony mężczyzna nie doznał poważnych obrażeń, a zdarzenie zostało zakwalifikowane jako kolizja drogowa. Stróże prawa ustalili, że w tym zdarzeniu drogowym obydwaj jego uczestnicy zawinili. 72-latek został ukarany mandatem karnym za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych, a przebiegający przez nie 34-latek za przebieganie przez nie, co jest zabronione przepisami kodeksu drogowego.
Bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, a więc głównie pieszych i rowerzystów to jeden z priorytetów policjantów ruchu drogowego. O to bezpieczeństwo jednak w pierwszej kolejności powinni dbać kierowcy pojazdów i sami piesi. W zderzeniu z pojazdem nie mają oni dużych szans, aby wyjść ze zdarzenia cało i zdrowo.
Zgodnie z art. 14 Ustawy prawo o ruchu drogowym zabronione są następujące zachowania pieszego:
1) wchodzenia na jezdnię:
a) bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
b) spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
2) przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
3) zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię, lub torowisko;
4) przebiegania przez jezdnię;
5) chodzenia po torowisku;
6) wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone, lub opuszczanie ich rozpoczęto;
7) przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl