2022-03-17 10:11:45 Artykuł Partnera 1958
Swoboda prowadzenia działalności gospodarczej od kilku lat ułatwia funkcjonowanie wielu przedsiębiorcom. To nie tylko możliwość przeprowadzania transakcji z kontrahentami krajowymi, lecz także z klientami mającymi siedziby w jednym z krajów UE czy państw trzecich. Do takich transakcji niezbędny jest numer EORI. Kiedy jest konieczny? Jak go uzyskać? Dowiesz się tego poniżej.
Transakcje krajowe czy w ramach Unii Europejskiej są dosyć prostą sprawą. W poszczególnych krajach UE inaczej mogą wyglądać kwestie formalne, ale generalnie sprzedaż towarów i usług nie jest skomplikowana. Inaczej jest w przypadku transakcji z podmiotami spoza UE. Dodatkowym obowiązkiem formalnym jest tutaj uzyskanie numeru EORI, który umożliwia wysyłanie przesyłek dosłownie wszędzie (https://taxology.co/pl/co-to-jest-numer-eori-i-jak-go-uzyskac/).
Obowiązek posiadania numeru EORI dotyczy zarówno przedsiębiorców, jak i osób fizycznych, które zamierzają eksportować towary z UE na teren państw UE. Dotyczy to także importu towarów z krajów spoza Unii Europejskiej. Ściślej rzecz ujmując, takie transakcje wymagają dopełnienia dodatkowych procedur celnych, co będzie niemożliwe bez numeru EORI. Posiadając numer EORI nie musimy martwić się kompletowaniem papierowych wersji dokumentacji celnej, przez co znacznie łatwiej będzie prowadzić eksport i import towarów, niezależnie od miejsca docelowego.
Numer EORI jest nadawany powszechnie we wszystkich krajach UE, dzięki temu możliwe było powstanie ogólnodostępnej wyszukiwarki takich numerów. Daje to możliwość szybkiej weryfikacji numeru EORI, ale także sprawdzenia listy organów, które wydają taki numer czy też miejsc, gdzie EORI możemy zarejestrować.
Aby znaleźć się w tym systemie, musimy złożyć wniosek przez platformę PUESC. Od 2015 roku wszystkie formalności można, a nawet trzeba załatwiać online. Poprzez tę platformę należy założyć konto, a następnie zarejestrować podmiot również w SISC, czyli Systemie Informacyjnym Skarbowo-Celnym.
W zdecydowanej większości wypadków numer EORI uzyskamy bezpłatnie. Dotyczy to wszystkich firm – tych z UE oraz spoza niej. Niewielką opłatę będziemy umieli uiścić w sytuacji, kiedy formalności w imieniu podmiotu załatwiać będzie jej pełnomocnik. Koszt takiego pełnomocnictwa to 17 zł. W tej cenie dokument zostanie także przekazany do właściwej jednostki. Wszelkie formalności załatwimy dosyć szybko, a cała procedura nie powinna trwać dłużej niż kilka dni. Jest to możliwe dzięki elektronicznemu systemowi PUESC, gdzie możemy również wygenerować oficjalny dokument. Cała procedura może jednak ulec wydłużeniu, jeżeli dostarczone dokumenty będą zawierać błędy. W takich sytuacjach numer EORI wydawany jest tymczasowo na okres 30 dni i jest to czas na naprawę błędów formalnych oraz ponowne złożenie wniosku. Nie warto jednak narażać się na tego typu utrudnienia i najlepiej zadbać o poprawne wypełnienie wniosku już za pierwszym razem.
Może Cię również zainteresować: Zasady sprzedaży wysyłkowej do UE (https://manager24.pl/zasady-sprzedazy-wysylkowej-do-ue/)
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl