2021-12-03 23:16:43 Artykuł Partnera 1324
Firma rozszerza lub zmienia profil swojej działalności, potrzebuje wydzielonej przestrzeni do przechowywania towarów, która do tej pory nie była niezbędna albo chce zamontować nową linię produkcyjną. Wtedy nie pozostaje nic innego jak rozważyć modernizację dotychczasowego obiektu. Czasami jednak konieczność wprowadzenia zmian w hali przemysłowej jest niezależna od inwestora. Kiedy się tak dzieje? Co w ogóle podlega modernizacji?
Modernizacja w przypadku obiektów przemysłowych oznacza zarówno remont, jak i przebudowę lub rozbudowę. W założeniu ma zwiększać wartość użytkową hali, poprawiać komfort pracy ludzi przebywających w niej na co dzień, a przy tym jednocześnie zmniejszać koszty użytkowania poprzez unowocześnienie, naprawę poszczególnych elementów albo dostosowanie do aktualnie obowiązujących przepisów. Hale przemysłowe można modernizować w części lub w całości, w zależności od tego, czego wymaga inwestor albo prawo budowlane.
Zanim podejmie się decyzje o modernizacji, powinno się nie tylko przemyśleć kwestię potrzeby zmian i ich wpływu na działalność firmy, lecz także przeprowadzić analizę techniczną. Obiekty przemysłowe należy obejrzeć pod kątem stanu technicznego konstrukcji głównej, aby ocenić, czy wytrzyma planowaną modernizację.
Dlaczego w ogóle przedsiębiorstwa chcą modernizować hale stalowe? Po pierwsze, co już zostało powiedziane, aby zwiększyć ich wartość użytkową. Po drugie, żeby powiększyć powierzchnię obiektu, dostosowując ją do aktualnych potrzeb firmy. Po trzecie, modernizacje przeprowadza się w celu poprawy warunków pracy, np. stworzenia nowocześniejszych stanowisk. Po czwarte, często chodzi o zmniejszenie kosztów użytkowania hali – np. montaż innego rodzaju systemu wentylacyjnego niż ten wykorzystywany dotychczas może znacząco wpłynąć na comiesięczne rachunki. Po piąte i często najważniejsze, budownictwo przemysłowe modernizuje się, żeby dostosować je do aktualnie obowiązujących norm prawnych. Np. gdy okazuje się, że materiały wykorzystane do budowy hali nie mają właściwej klasy odporności ogniowej albo budynek nie spełnia norm izolacyjności termicznej, wtedy modernizacja jest niezbędna.
Interesuje cię, jak przebiega budowa hal przemysłowych? Szukasz informacji na temat sposobów projektowania hal stalowych? Zajrzyj do bazy wiedzy: https://commercecon.pl/baza-wiedzy/
Skoro pojęcie modernizacji obiektów przemysłowych jest tak szerokie, to co dokładnie można zmodernizować? Można wzmocnić konstrukcję główną przez zastosowanie dodatkowych słupów lub dźwigarów i konstrukcję drugorzędną dzięki m.in. płatwiom dachowym, zmienić izolację termiczną, naprawić posadzkę, poprawić stan instalacji technicznych, usunąć uszkodzenia miejscowe np. w przypadku pojawienia się nieszczelności albo zamontować nowe urządzenia czy linie produkcyjne niezbędne do przeprowadzania procesów technologicznych. Modernizacja to również poprawa wyglądu obiektu, czyli np. zmiana koloru elewacji.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl