2022-12-20 20:44:13 Artykuł Partnera 813
Ochrona przyrody i środowiska odgrywa coraz większą rolę w naszym życiu. Jako społeczeństwo jesteśmy coraz bardziej świadomi zagrożeń, jakie niesie rozwój cywilizacji. Często jednak trudno nam się odnaleźć w tym, jak tak naprawdę wygląda ekologiczne życie. Oto kilka porad, które pomogą rozwikłać te kwestię.
Ziemia ma ograniczone ilości zasobów. Materia, z jakiej zbudowany jest nasz świat, tworzy obieg zamknięty i dotyczy to wszystkich pierwiastków. W związku z tym czysta woda, żyzna gleba i niezanieczyszczone powietrze są dobrem wyczerpywalnym w takim samym stopniu, jak paliwa kopalne. Przy nieodpowiednim gospodarowaniu ich zasób kurczy się bezpowrotnie.
Czy jednak, jako konsumenci, mamy bezpośredni wpływ na użycie zasobów? Jak najbardziej! Wystarczą małe kroki. Warto więc oszczędzać wodę, co wcale nie oznacza rezygnacji z dobrodziejstw instalacji sanitarnej. Wystarczy wziąć prysznic zamiast kąpieli, planować pranie tak, by załadować pralkę do pełna, ustawić spłuczkę na mniejsze zużycie wody (praktycznie każda ma możliwość regulacji). Dalej jest ładowanie zmywarki zawsze do pełna.
Oszczędność energii także jest wskazana. Warto zaopatrzyć się w sprzęt AGD i RTV o najwyższej klasie energooszczędności. To odciąży nie tylko domowy budżet, ale też sieć energetyczną. W przypadku Polski niższe zużycie prądu to mniej węgla spalonego w elektrowniach.
Niby to banał, a jednak tak istotny. Przeciętny Polak produkuje rocznie 360 kg śmieci. To wcale nie jest najwięcej w Europie, ale problemem jest postępowanie z odpadami. Niestety recykling w naszym kraju kuleje. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest nieumiejętne postępowanie z resztkami w gospodarstwach domowych. Nieumiejętnie prowadzona segregacja stanowi problem przy późniejszym podziale śmieci i odzyskiwaniu z nich wciąż wartościowych materiałów. Mowa tu oczywiście o papierze i makulaturze, ale równie cenne są metale i niektóre rodzaje plastiku.
Równie ważna jest segregacja śmieci "bio". Resztki roślinne, skorupki jajek czy obierki mogą zostać poddane kompostowaniu i zamienić się w nawóz. Niestety mało kto wie, że do pojemnika na odpady BIO należy wrzucać resztki bez foliowych worków. Tak samo nie powinny tam trafiać wszelkie odpadki pochodzenia zwierzęcego, np. kości czy mięso.
Od właściwej segregacji śmieci w domowym zaciszu zależy dobrostan naszej planty. Miejmy to na uwadze i nie dajmy się pokonać lenistwu.
W ślad za segregacją odpadów idzie ideologia zero waste. W jej myśl powinniśmy nie tyle odpowiednio postępować ze śmieciami, co w ogóle wytwarzać ich jak najmniej, w domyśle zero. Warto więc zastanowić się, jak można ponownie zagospodarować potencjalnie nieprzydatne przedmioty. Wiele porad w tym temacie oferuje serwis Eko360.pl. Można więc użyć opakowań po lodach jako pudełek na drugie śniadanie, zaś zgrabna butelka po winie może posłużyć za wazon albo karafkę. Odrobina smykałki i można z niej też zrobić zjawiskową szklankę albo oprawkę do lampy. Wyobraźnia to najlepszy przyjaciel każdego zwolennika zero waste.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl