2017-09-01 11:50:00 Koalicja Antysmogowa w Bielsku-Białej 2895
- Jak wszyscy pamiętamy, ostatnia zima była na Podbeskidziu tragiczna, jeśli chodzi o stężenie substancji szkodliwych w powietrzu. W Bielsku-Białej wielokrotnie przekraczany był dopuszczalny poziom stężenia pyłu zawieszonego PM 10 - informuje Koalicja Antysmogowa Bielsko-Biała.
Jak wszyscy pamiętamy, ostatnia zima była na Podbeskidziu tragiczna, jeśli chodzi o stężenie substancji szkodliwych w powietrzu. W Bielsku-Białej wielokrotnie przekraczany był dopuszczalny poziom stężenia pyłu zawieszonego PM 10.
1 września wchodzi w życie uchwała antysmogowa dla województwa śląskiego. Pragniemy poinformować bielszczan o zmianach, jakie ten dokument wprowadza. Głównym celem uchwały ma być ograniczenie smogu. Zapisy tego dokumentu nie są idealne i w kilku miejscach odbiegają od naszych wyobrażeń. Mimo to mamy świadomość, że dokument ten będzie miał wpływ na życie mieszkańców. Dlatego nagraliśmy krótki filmik, na którym jeden z naszych członków przytacza najważniejsze założenia uchwały.
Poniżej bardziej szczegółowo przytaczamy zapisy uchwały.
Uchwała określa, kiedy trzeba wymienić stary kocioł, zamontowany przed 1 września 2017.
Wg jej założeń:
○ instalacje eksploatowane w okresie powyżej 10 lat od daty ich produkcji lub nieposiadające tabliczki znamionowej – do 1 stycznia 2022 roku,
○ instalacje eksploatowane w okresie od 5 do 10 lat od daty ich produkcji – do 1 stycznia 2024 roku,
○ instalacje eksploatowane w okresie poniżej 5 lat od daty ich produkcji – do 1 stycznia 2026 roku,
○ instalacje eksploatowane, spełniające wymagania w zakresie emisji zanieczyszczeń określonych dla klasy 3 lub 4 kotła według normy PN-EN 303-5:2012 – do 1 stycznia 2028.
Zapisy uchwały dotyczą również posiadaczy kominków. Jeżeli kominek był użytkowany przed 1 września 2017, będzie musiał zostać wymieniony lub udoskonalony tak, aby po 1 stycznia 2023 roku spełniał minimalne poziomy efektywności energetycznej oraz normy emisji zanieczyszczeń dla sezonowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe. Będą dopuszczone także kominki, osiągające sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80% albo będą wyposażone w filtr redukujący emisję pyłu.
Ponadto uchwała wprowadza zakaz używania paliw o największej szkodliwości. Od 1 września nie można już palić mułem, flotokoncentratem, drewnem o wilgotności większej niż 20%, a także węglem brunatnym.
Jak w praktyce będzie wyglądało wdrażanie tych zapisów w życie, tego nie wiemy. Za pozytywne trzeba uznać to, że największe spółki węglowe już zapowiedziały wycofywanie mułu i flotokoncentratu ze swojego asortymentu.
Koalicja Antysmogowa w Bielsku-Białej
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl