Wydarzenie to na trwałe wpisało się w kalendarz imprez w hali imienia Zbigniewa Pietrzykowskiego
Pokaz makiet kolejowych modelarzy z Polski, Czech, Niemiec, Słowacji i Węgier odbędzie się w Bielsku-Białej. Wydarzenie zaplanowano na 6-7 lipca w hali im. Zbigniewa Pietrzykowskiego przy ul. Karbowej 26.
Wystawę będzie można oglądać w godzinach 10.00-18.30, z przerwą w jazdach między 13.00-14.30.
Wystawa odbędzie się w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego Kolej w Miniaturze i jest integralną częścią zlotu miłośników miniaturowej kolei, którzy cyklicznie spotykają się, aby wspólnie odtworzyć realia kolei z wybranej epoki modelarskiej.
Wydarzenie promuje modelarstwo kolejowe oraz pozwala przedstawić prowadzenie ruchu kolejowego, przewóz towarów, ruch pociągów pasażerskich, kierowanie ruchem kolejowym.
Pokaz makiet kolejowych w Bielsku-Białej jest organizowany przez Bielsko-Bialski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz środowisko modelarzy kolejowych.
Na wystawę złożą się: makieta modułowa w skali 1:120, makieta modułowa w skali 1:87 oraz makieta kolei wąskotorowej w skali 1:87. Makieta modułowa w skali 1:120, czyli w wielkości modelarskiej TT, stanowić będzie główną część wystawy. W jej skład wejdą moduły wykonane przez poszczególnych modelarzy albo kluby modelarskie, które połączone ze sobą stworzą linie kolejowe, szlaki, stacje i przystanki. Ruch pociągów będzie odbywał się zgodnie ze rozkładem jazdy, co niewątpliwie stanowi wartość edukacyjną dla oglądających. Taki rozkład powstaje jednorazowo dla konkretnego ustawienia makiet, jeszcze na długo przed imprezą. Upływ czasu na makiecie odmierzają specjalne zegary modelarskie, pracujące kilka razy szybciej niż te normalne. Dzięki temu w ciągu kilku godzin odtwarzany jest ruch pociągów zapisany w jednodniowym rozkładzie jazdy w IV epoce modelarskiej, co odpowiada latom 80. XX wieku.
Makieta modułowa w skali 1:87, czyli w wielkości modelarskiej H0, stanowić będzie uzupełnienie wystawy. W jej skład wejdą moduły wykonane przez poszczególnych modelarzy albo kluby modelarskie, przy czym zaprezentowany zostanie tabor nie tylko krajowy, ale również kolei amerykańskich. Uzupełniać wystawę będzie też makieta kolei wąskotorowej w skali 1:87. Na niewielkiej powierzchni modelarze umieścili szereg interesujących obiektów, pozwalających na obserwacje pracy kolei wąskotorowej.
Do sterowania modeli wykorzystywany jest system sterowania cyfrowego DCC. Każdy model wyposażony jest w miniaturowy dekoder i zasilany poprzez metalowe tory z centrali sterującej. Przy użyciu specjalnych manipulatorów maszyniści mogą regulować prędkość i kierunek jazdy pociągów, a także wywoływać dodatkowe efekty wizualne (jak dym z kominów parowozów) czy kontrolować efekty dźwiękowe (na przykład używać gwizdawek parowozowych).
źródło: BBOSiR
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl