2021-12-27 12:42:53 Artykuł Partnera 2246
Sezon zimowy to moment, w którym prawdopodobnie wybór sposobu ogrzewania masz już za sobą. To również doskonała chwila do analiz, porównywania, odkrywania wad i zalet technik grzewczych. Nieustające podwyżki cen sprawiają, że decyzja o zakupie odpowiedniego kotła to nie wyłącznie lepszy wybór, ale również oszczędność dla portfeli. To, że ceny prądu, gazu i węgla wzrastają to fakt. Jednak często zastanawiamy się, co w tych kłopotliwych czasach dzieje się z pelletem? Czy warto inwestować w kotły z podajnikiem napędzane paliwem w formie granulatu z biomasy?
Kocioł to urządzenie grzewcze, które służy do ogrzania mieszkania lub w przypadku kotła dwufunkcyjnego - centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Kocioł z podajnikiem oprócz głównego mechanizmu, w którym zachodzi proces spalania, posiada dodatkowe urządzenie służące do podawania materiałów np. pelletu czy ekogroszku.
Podajniki wyróżniają nowoczesne urządzenia grzewcze, które wypierają dawne i proste piece. Kotły z automatycznym urządzeniem systematycznie transportującym opał to oszczędność czasu i sił, ponieważ nie ma konieczności dokładania paliwa co kilka godzin. Obsługa polega wyłącznie na okresowym uzupełnianiu paliwa i usunięciu popiołu. Taka opcja to przede wszystkim komfort i gwarancja nieustannie ogrzanego mieszkania w zimowe dni.
Obecnie do wyboru są dwa rodzaje automatycznych podajników:
Ślimakowy – najpopularniejsze rozwiązanie. Podanie materiału grzewczego z zasobnika do komory spalania następuje za pomocą obracającej się wewnątrz urządzenia śruby (żeliwny lub stalowy ślimak). Pracę nadzoruje sterownik. Spalanie odbywa się od góry, ponieważ paliwo zostaje dostarczane od dołu. To technika, która gwarantuje niższą emisję spalin.
Tłokowy – programowany za pomocą sterownika określającego konkretną dawkę podawanego paliwa. Elektryczna regulacja pozwala maksymalnie zminimalizować pracę człowieka. W tym przypadku to tłok przemieszcza paliwo do komory spalania. Następnie cofa się, aby ponownie pobrać kolejną porcję, aż do wyczerpania paliwa lub wyłączenia kotła.
W piecu z podajnikiem tłokowym można spalić praktycznie każdy ekologiczny materiał: pellet i miał (koniecznie w formie suchej, aby nie doprowadzić do zablokowania tłoka), ekogroszek, węgiel brunatny. To podajnik mniej wymagający, jeżeli chodzi o kwestię jakości paliwa.
Dowolność wykorzystywanego materiału sprawia nieograniczone możliwości. W przypadku obniżki cen konkretnego produktu grzewczego, warto z niej skorzystać. Brak ograniczeń, takich jak w przypadku kotła z podajnikiem ślimakowym, charakteryzuje urządzenie jako niezwykle praktyczne.
Podajnik ślimakowy przeznaczony jest do paliwa wysokiej jakości – pellet, ekogroszek, gdyż wilgoć słabszego materiału powoduje liczne zakłócenia pracy i awarie. Należy jednak pamiętać, że lepsza jakość jest równoznaczna ze zredukowaną ilością popiołu i mniejszym nakładem pracy w sezonie grzewczym.
Automatyczne podajniki to zdecydowanie niższa emisja niebezpiecznych pyłów i toksyn. To bardzo ważne w czasach, gdy społeczeństwo otrzymuje Alerty o zagrażającej złej jakości powietrza. Cały proces pracy kotła odbywa się przy zamkniętym piecu.
To rodzaj ekologicznego paliwa stałego uzyskanego z biomasy. Powstaje pod wpływem wysokiego ciśnienia w wyniku sprasowania np. drewna, słomy lub trocin i występuje w formie granulatu. W Polsce najpopularniejszą odmianą jest pellet drzewny. Standardowe i prawidłowe wymiary opału osiągają 2-3 cm długości i 6-8 mm grubości.
Zła jakość materiału oznacza wyższe koszty związane z ogrzewaniem spowodowane nadmiernym zużyciem paliwa. Pellet drzewny wysokiej jakości ma odcień brązu, a podczas spalania uwalnia cudowny zapach palonego drewna. Co więcej, pellet powinien cechować się zawartością wody < 12% oraz ciężarem właściwym około 0,65 kg/l.
Niedostatecznie dobry materiał posiada nadmierne ilości pyłów oraz sztucznych dodatków. Spękane powierzchnie i różnej wielkości pellet oraz pływanie materiału po wodzie to ostrzeżenie, że gatunek należy do wątpliwych.
Specyficzny proces produkcji i rodzaj surowca, z którego tworzony jest pellet niewątpliwie wpływa na jego wyższą cenę. Materiał może posiadać certyfikat jeżeli wyróżnia się najwyższą jakością potwierdzoną pozytywnymi wynikami kontroli.
Wysoka jakość zawyża cenę, ale w tym wypadku często „drogi” najczęściej oznacza tańszy i praktyczny. Dobry pellet to gwarancja prawidłowego spalania i czystości urządzenia grzewczego. Ponadto oznacza wysoką kaloryczność, a w konsekwencji efektywność i oszczędność. Na dłużej dostarcza ciepło mieszkaniu.
Za przyczynę awarii kotłów z podajnikiem bardzo często uznaje się stosowanie paliwa słabej jakości. Sprawdzony pellet to mniejsze ryzyko uszkodzeń i dodatkowych płatnych napraw.
Obserwując nieustanne podwyżki paliw, coraz częściej słyszy się o alternatywnym pellecie. Cena gazu, węgli systematycznie wzrasta, a ogrzanie mieszkania i ciepłej wody oznacza kwoty zdecydowanie obciążające budżet domostwa.
Ekologiczny granulat jeszcze niedawno oznaczał najdroższą możliwość, wybieraną najczęściej przez osoby preferujące odnawialne źródła energii. Jednak obecnie na tle innych podwyżek paliw stałych i gazów, to pellet wyróżnia się największą stabilnością cenową. Wzrastają natomiast ceny drewna, co uniemożliwia zapewnienie, że najpopularniejszy rodzaj pelletu – drzewny, również nie ulegnie większym podwyżkom cenowym.
Kotły z podajnikiem na pellet to doskonała propozycja dla wszystkich doceniających nowoczesne i najbardziej ekologiczne rozwiązania. Bardzo często urządzenie zasilane przez biomasę to rozwiązanie grzewcze dla budynków, które nie posiadają przyłącza gazowego.
To paliwo naturalne, niezanieczyszczające powietrza - nie uwalnia do atmosfery dwutlenku węgla. Jeżeli nie chcesz niszczyć najbliższego otoczenia, a troska o zdrowie jest dla Ciebie aspektem priorytetowym, to warto rozważyć zakup pieca na pellet. Pamiętaj, że najwięksi producenci paliwa produkowanego z biomasy nie wycinają drzew, a wyłącznie wykorzystują drewniane odpady. To ekologiczna i niezwykle praktyczna opcja.
Dla kogo jeszcze kocioł 5-klasy na pellet? Zdecydowanie dla osób, które preferują czyste i komfortowe rozwiązania. Niewielka ilość popiołu to ogromna zaleta paliwa. Wysoka jakość materiału i ponadprzeciętna kaloryczność to natomiast niezwykła wydajność oraz zapach zdecydowanie przyjemniejszy od dymu wytwarzanego podczas spalania węgla – aromat palonego drewna.
Ciekawostką może być fakt, że ekologiczny pellet po spalaniu nadal można skutecznie wykorzystać. Popiół znakomicie zastępuje mineralne nawozy, które mają znaczny wpływ na wzrost roślin i zapobieganie chorobom. Ponadto to zdecydowanie lżejsze paliwo niż ekogroszek, dlatego poleca się kotły z podajnikiem na pellet osobom starszym.
W Centrum Instalacji Ekologicznych SIB odnajdziesz szeroką ofertę kotłów z podajnikiem na pellet. Współpracujemy z wieloma markami np. Defro, czy też Metal-Fach, aby dostosować idealny model dla każdego Klienta. Jednak to kotły Tekla zajmują główne miejsca w naszym sklepie. Nowoczesne piece 5 generacji produkowane na terenie województwa śląskiego od lat zyskują zwolenników dzięki trwałości i niezawodności.
Kocioł Stalowy Komfort Tekla
Propozycja o trzech rodzajach mocy: 12, 18, 23 kW. Wyróżnia się automatycznym, samoczyszczącym palnikiem na pellet oraz działającym samoczynnie odpopielaniem, a także czyszczeniem wymiennika. Komfort to przede wszystkim urządzenie, które gwarantuje oszczędność czasu i minimalną obsługę kotła przez człowieka. Prosty, ale ponadczasowy desing sprawia, że to wersja, która idealnie prezentuje się w każdej przestrzeni.
Draco D BIO Lux Tekla
Interesuje Cię kocioł z podajnikiem na pellet o mocy 15, 22, 30 kW? Sprawdzony i niezwykle efektywny? Zapoznaj się z urządzeniem grzewczym Draco D BIO Lux. Stalowa konstrukcja z 8 mm blachy sprawia, że piec jest trwały, a nowoczesna technologia gwarantuje jego niską awaryjność. To model jednopaleniskowy z samoczyszczącym palnikiem i prostym w obsłudze, niezawodnym sterownikiem Estyma Igneo TOUCH.
Piece z podajnikiem nieuznawane są za najtańszą możliwość wśród urządzeń grzewczych. Na szczęście istnieją dofinansowania na kocioł zarówno krajowe, jak i gminne, które umożliwiają likwidację i wymianę starego kopciucha. Programy: Czyste Powietrze, STOP SMOG, PONE zyskują na popularności wraz ze zbliżającymi się terminami zawartymi w uchwale antysmogowej. Dają możliwość bezzwrotnej dotacji na ekologiczny kocioł z podajnikiem.
Jako Centrum Instalacji Ekologicznych SIB proponujemy naszym Klientom wyłącznie sprawdzone, a także wydajne rozwiązania. Wiemy, jak poważnym problemem są wzrastające ceny. Tylko precyzyjnie dobrany kocioł do potrzeb budynku i mieszkańców może zagwarantować najniższe rachunki za ogrzewanie.
Dlatego oferujemy darmową i niezobowiązującą wycenę. Nasi specjaliści systematycznie zgłębiają swoją wiedzę, aby zaproponować najtrafniejsze możliwości. W swojej ofercie stawiamy na ekologiczne i korzystne urządzenia - niezawodnych producentów. Świadczymy również usługę serwisu do kotłów marki Tekla oraz Buderus.
Cenimy przejrzystą, profesjonalną, ale przyjacielską relację z Klientami. Zadowolenie obu stron jest dla nas najważniejsze. Pomagamy na każdym kroku modernizacji kotłowni od starań o dofinansowanie na wymianę kotła po montaż i serwis.
Centrum Instalacji Ekologicznych SIB - TOP PARTNER Buderus
ul. Miodońskiego 1
43-374 Buczkowice
woj. śląskie, Polska
https://ogrzewaniesib.pl
https://www.google.com/maps?cid=2207918372249027075
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl