2024-04-29 10:14:31 Art Partnera 611
Jeszcze dekadę temu kredyty frankowe cieszyły się dużą popularnością. Rzeczywiście osoby które wzięły kredyt hipoteczny, miały relatywnie niskie raty. Jednak to znacząco się zmieniło w ostatnich kilku latach. Tutaj pojawia się pytanie - czy warto jeszcze pozwać bank?
Kurs franka szwajcarskiego w ostatnich latach znacząco wzrósł. O ile cena dochodząca do 3 zł nie była uznawana za bardzo wysoką, to obecnie za 1 franka niejednokrotnie trzeba zapłacić 4, a nawet 5 zł. Z powodu szalejącej inflacji Szwajcarski Bank Centralny podwyższył stopy procentowe. W efekcie wzrosło oprocentowanie kredytów we frankach. Niejednokrotnie rata wzrosła dwukrotnie czy nawet trzykrotnie, zaś możliwość jej spłaty była nierealna. Rzeczywiście raty kredytów we frankach są obecnie bardzo wysokie. W efekcie tego osoby, które posiadają podpisane umowy kredytowe często nie mają pieniędzy na ich spłatę. Według analiz ekspertów oraz specjalistów z branży bankowości oraz ekonomii w najbliższym czasie nie należy spodziewać się spadku kursu franka szwajcarskiego. Wiele umów bankowych nie wskazywało na możliwość tak dużego wzrostu cen. Klienci nie byli poinformowani o ryzyku, stąd też istnieje możliwość pozwania banku.
Wbrew istniejącym przeświadczeniom sprawę sądową z bankiem można wygrać, czego przykładem są właśnie sprawy frankowiczów. Warto zdawać sobie sprawę, że nawet 97% rozpatrywanych spraw kończy się wyrokiem korzystnym dla frankowiczów. Z tego powodu słuszne wydaje się podjęcie walki o unieważnienie swojej umowy kredytu. Nie trzeba obawiać się, że banki będą żądać rekompensaty za korzystanie z kapitału kredytu. Wyrok TSUE rozsądził sprawę, a mianowicie przepisy dyrektywy nie pozwalają bankom na dochodzenie rekompensaty, która przekraczałaby zwrot kapitału kredytu. To dobra wiadomość dla wszystkich frankowiczów. Jeżeli więc zamierzacie podjąć walkę ze swoim bankiem, powinniście zatrudnić najbardziej skutecznych prawników. Warto wejść na stronę: https://kancelaria-slaski.pl/, by dowiedzieć się więcej. Oczywiście banki nie dają za wygraną i starają się uzyskać waloryzację kwoty wypłaconego kredytu. Prawnicy podkreślają jednak, że uzyskanie przez bank kwoty waloryzacji nie do końca jest możliwe, choćby ze względu na wyrok TSUE.
Pewne jest to, że nie należy odkładać złożenia pozwu przeciwko bankowi. Wprowadzone przepisy i wyroki sądowe są bardzo korzystne dla frankowiczów. Dodatkowo coraz częściej mówi się o uproszczonej procedurze sądowej. Właśnie dzięki niej sprawy nie będą ciągnąć się latami. Już niedługo być może zostanie wprowadzony system, który jasno mówi, iż ciężar dowodów z kredytobiorcy ma być przeniesiony na banki. Będzie to stanowić duże ułatwienie i przyspieszy rozstrzyganie sporów. Pamiętajcie jeszcze, że bank można pozwać nie tylko gdy macie do spłaty kredyt frankowy, ale i wtedy, gdy taki kredyt już spłaciliście. Możecie wtedy żądać rekompensaty i odszkodowania za poniesione koszty. Zatem nie należy czekać i jak najszybciej warto zatrudnić profesjonalistów, którzy poprowadzą sprawę. Zgodnie z ogólnymi zasadami macie 10 lat na założenie sprawy po spłacie kredytu.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl