2022-03-21 09:07:18 Artykuł Partnera 1242
Kredyt hipoteczny jest jednym ze zobowiązań bankowych, które zaciąga się na długi okres spłaty. Wszystko dlatego, że wartość kredytu jest wysoka, a rozłożenie płatności na wiele lat pozwala osiągnąć niski poziom miesięcznych rat, które są dogodne do regulowania bez zaburzania budżetu kredytobiorcy czy utraty jego płynności finansowej.
Sprawdź, na jaki okres kredyt hipoteczny możesz zaciągnąć i kto decyduje o całkowitym czasie współpracy z instytucją bankową.
Musisz wiedzieć, że każda instytucja bankowa prowadzi własną politykę kredytową, przez co warunki współpracy są zawsze inne. Pod uwagę brane są również indywidualne preferencje kredytobiorcy, jego potrzeby czy możliwości spłaty. Ustalając to, na jaki okres brać kredyt hipoteczny, trzeba mieć na uwadze własną zdolność kredytową. Im krótszy czas współpracy z bankiem, tym miesięczne raty będą wyższe, ale za to całkowite koszty zobowiązania mniejsze. Im dłuższy okres regulowania miesięcznych należności, tym są one niższe, ale za to wzrastają całkowite koszty. Decyzję o tym, na jaki okres wziąć kredyt hipoteczny każdy kredytobiorca powinien podejmować samodzielnie.
Wiadomo na pewno, że same banki wyznaczają minimalne oraz maksymalne okresy współpracy z potencjalnymi klientami. Tym samym, minimalny okres spłaty kredytu mieszkaniowego to najczęściej 5 lat. Znowu należy tutaj zaznaczyć, że wiele zależy od zdolności kredytowej oraz wypłacalności kredytobiorcy.
Największą popularnością cieszą się kredyty hipoteczne udzielane na 30 lat spłaty w miesięcznych ratach. Wszystko dlatego, że właśnie te charakteryzują się najniższymi płatnościami co miesiąc. Wciąż wielu kredytobiorców nie zdaje sobie sprawy, że ten maksymalny czas generuje wysokie koszty całkowite.
Co ważne, to na jaki okres można wziąć kredyt hipoteczny, zależy nie tylko od zdolności kredytowej klienta, ale również od jego wieku. Banki wyznaczają w tym zakresie jasne kryteria. Najczęściej jest to wyznacznik, zgodnie z którym spłata całego zobowiązania nie może nastąpić później, aniżeli wtedy, gdy kredytobiorca skończy 70 lat. W związku z tym “ostatni dzwonek” na kredyt na 30 lat dzwoni obecnym 40-latkom.
Nie da się jednoznacznie ustalić, na jaki okres brać kredyt hipoteczny, aby zobowiązanie było optymalnie atrakcyjne i opłacalne. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i możliwości każdego klienta. Musisz zwrócić uwagę, że nikt nie ma pewności, w jakiej sytuacji finansowej znajdzie się za kilka, a co dopiero za kilkanaście albo kilkadziesiąt lat. Nikt nie da gwarancji stałego zatrudnienia oraz wystarczających zarobków. Nikt nie da też pewności w zakresie stabilności rynku usług finansowych.
Dzisiaj przeciętny kredyt hipoteczny spłacany jest po około 13 latach obowiązywania umowy. Nie chodzi jednak o to, że kredytobiorca generuje tak wysokie oszczędności, które pozwalają na zakończenie współpracy z bankiem. Nieruchomości są raczej sprzedawane, ale za chwile ci sami klienci banku zaciągają kolejne kredyty na nowych warunkach, dotyczące innego mieszkania czy domu.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl