Właściwa pielęgnacja naszych roślin jest niezwykle ważna, jeśli chcemy by rośliny cieszyły nas pięknych wyglądem przez okrągły rok. Jednym z zabiegów wykonywanych na drzewach i krzewach jest ich przycinanie. Jest to konieczne, aby nasze rośliny rosły prawidłowo i obficie owocowały latem.
Zwykle przycinane roślin kojarzy się z okresem wiosennym, ale jest kilka rodzajów roślin, dla których należy ten zabieg przeprowadzać na jesień. Najlepszą porą na jesienne przycinanie jest wrzesień, powinno wykonywać się je w ciepły, pochmurny ale nie deszczowy dzień. Jakie rośliny powinny być przycinane jesienią?
Rośliną, która wita w naszych ogrodach od dawna jest róża. Jesienią powinno wykonać się przycinanie zarówno róży parkowej jak i pnące. Poradnik Ogrodniczy wskazuje, że niezwykle ważne jest, aby usunąć martwe i uszkodzone pędy blisko ziemi, oraz wyciąć część najstarszych pędów, tak aby zrobić miejsce dla nowych, świeżych gałązek.
Kolejną rośliną, którą warto przyciąć jesienią jest lawenda. Cięcie lawendy powinno się wykonać do połowy września, aby przymrozki nie uszkodziły nowo wyrośniętych części roślin. Przycina się jedynie zielone, niezdrewniałe pędy, uważając, by nie przyciąć zdrewniałych części roślin, które bardzo wolno się rozkrzewiają. Tak zadbane rośliny są gotowe na przyjęcie zimy.
Rośliny żywopłotowe z tzw. gołym korzeniem (porzeczka alpejska, trzmielina europejska, ligustr pospolity) posadzone we wrześniu i na początku października zaleca się przycinać jesienią. Zdążą one przygotować się do zimy. Jeśli jednak sadzimy je po połowie października, należy przycięcie zostawić do wiosny. Przed posadzeniem tych roślin warto przyciąć ich korzenie o 15-20 cm oraz zredukować koronę liści. Wykonuje się to w celu zmniejszenia zapotrzebowania rośliny na wodę oraz aby ułatwić jej przyjęcie się w nowym miejscu.
Według Poradnika Ogrodniczego na jesień przycina się również niektóre krzewy owocowe, np. maliny. W przypadku roślin owocujących wcześnie przycinamy jedynie pędy dwuletnie i słabe tegoroczne. Natomiast w przypadku malin owocujących późno powinno się przyciąć wszystkie pędy.
Innymi roślinami, które możemy przycinać na jesień jest agrest i porzeczka. Można to robić przez całą jesień i zimę, ponieważ zapadają one wcześnie w spoczynek i cięcie jesienią nie wpływa na ich mrozoodporność ani nie pobudza ich do rośnięcia.
Jesienią można też wykonać wstępne cięcie winorośli. Trzeba jednak uważać i przycinać pędy z pewnym zapasem, by na wiosnę można było wyciąć zmarznięte części pędów. Cięcie wstępne winorośli wykonuje się tylko w celu ułatwienia zabezpieczenia długich pędów rośliny przed mrozem, natomiast cięcie prawidłowe wykonuje się dopiero na wiosnę.
Poradnik Ogrodniczy podaje też, że na jesień przycina się również rośliny bylinowe. Usuwa się głównie stare, zaschnięte części bylin oraz przekwitłe kwiatostany. Wykonuje się to u wszystkich gatunków, u których pozostawione pędy wyglądają nieestetycznie oraz są siedliskiem bakterii i wirusów, które mogą atakować nasze rośliny. Zatem na jesień przycina się głównie: liliowce, funkię, ostróżki, nachyłki, krwawnika pospolitego i liatrę kłosową. Nie znaczy to jednak, że konieczne jest przycinanie wszystkich bylin na jesień. Jeśli pędy rośliny są zdrowie, nie łamią się i nie gniją, to można je zostawić. Zasuszone pędy i kwiatostany niektórych bylin (werbeny patagońskiej, mikołajka płaskolistnego, rozplenice japońskie i miskanty chińskie) pięknie wyglądają, zwłaszcza ścięte szronem. Z cięciem tych bylin można i warto poczekać do wiosny.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl