2019-07-17 10:54:57 Artykuł partnera 2913
Kolor potrawy po dosypaniu kurkumy zabarwia się na żółto. Kurkuma już w starożytności ceniona była za właściwości zdrowotne. Stosowano ją przy dolegliwościach menstruacyjnych, w leczeniu chorób wywołanych przez pasożyty, w chorobach układu pokarmowego. Swoje lecznicze właściwości kurkuma zawdzięcza kurkuminie. To przeciwutleniacz polifenolowy, który powszechnie stosowany jest jako barwnik spożywczy. Kurkumina zobojętnia w komórkach wolne rodniki, oraz zwiększa ilość glutationu – związku o silnych właściwościach przeciw utleniających.
Dzięki kurkuminie kurkuma działa przeciwzapalnie. Należy jednak wiedzieć, że kurkumina bardzo słabo się wchłania, dlatego żeby jej działanie przynosiło efekty jednocześnie z kurkumą należy przyjmować piperynę. Postępując w ten sposób wchłanialność kurkuminy do krwiobiegu zwiększa się aż o 2000 procent. Piperyna zwiększa również wydzielanie soków trawiennych w żołądku, jelitach i trzustce, co świetnie wpływa na proces trawienia, a także zwiększa wchłanialność kurkuminy, jak i wielu cennych witamin przez organizm.
Kurkuma stosowana jest w terapii dla osób chorych na Alzheimera. Badania dowodzą, iż zawarte w przyprawie substancje: tumeron i BDMC pobudzają komórki mózgowe do pracy, co znacząco wpływa na zahamowanie postępu choroby. Oprócz tego kurkuma stosowana jest również w profilaktyce chorób nowotworowych wielu narządów: wątroby, trzustki, skóry, płuc, szyjki macicy, jamy ustnej i prostaty. Kurkumina wzmacnia również działanie leku, który zalecany jest przy nowotworze piersi – taxolu.
Kurkuma ma wiele cennych właściwości, które stawiają przyprawę wysoko w rankingu produktów, oddziałujących pozytywnie na nasze zdrowie. Kurkumę zaleca się przy leczeniu infekcji wirusowych, infekcji grzybicznych, bakteryjnych i przy leczeniu zapalenia spojówek. Kurkuma poprawia także wyniki leczenia jaskry i zespołu suchego oka. Dzięki stosowaniu w codziennej diecie kurkumy obniżymy poziom cukru i złego cholesterolu we krwi i przyspieszymy gojenie ran.
Z racji swojej barwy kurkuma stosowana jest często jako barwnik wielu produktów, przeznaczonych do makijażu. Wyciąg z kurkumy jest składnikiem wód toaletowych i perfum, a także balsamów zapachowych. Maseczka z dodatkiem tej cennej przyprawy rozjaśni cerę, poprawi wygląd cery tłustej i trądzikowej.
Jednym słowem kurkuma to skarbnica właściwości upiększających: nawilża skórę, odmładza ją, zmniejsza zmarszczki i zmiany trądzikowe oraz spowalnia proces starzenia. Ten rewelacyjny kosmetyk wprost z natury łagodzi stany zapalne skóry, przywraca cerze blask, sprawia, że skóra staje się jędrna i napięta. Domowe maseczki z dodatkiem kurkumy potrafią przywrócić świeżość cery po każdej zarwanej nocy.
Pieprz występuje w każdej kuchni, używamy go codziennie. I choć dzięki niemu nasze potrawy nabierają smaku i charakteru, to nie wszyscy wiedzą, że zawarta w pieprzu piperyna ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Piperyna już w starożytności znalazła uznanie jako lek na wiele dolegliwości. Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, oraz przeciwbakteryjnie. Wpływa pozytywnie na układ nerwowy, pomaga przy depresji, a także opóźnia postępowanie choroby Alzheimera.
Oprócz pozytywnego wpływu na zdrowie, piperyna także ma właściwości odchudzające, powodując oczyszczenie organizmu, przyspieszając trawienie i wpływając korzystnie na wchłanianie wartości odżywczych. Dzięki stosowaniu piperyny hamujemy powstawanie nowych komórek tłuszczowych, co ma ogromne znaczenie w walce z otyłością, czy nadwagą. Piperyna wzmaga wydzielanie soków trawiennych, hamuje apetyt na słodycze i w naturalny sposób reguluje gospodarkę cukrową i tłuszczową w organizmie.
KURKUMA I PIPERYNA od Noble Health
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl